Kapitola2
Rozvaha podniku
Souhrn
Jak již bylo uvedeno, rozvaha je výkaz, který je součástí účetní závěrky, a můžeme v něm najít jednak strukturu majetku příslušné firmy a jednak přehled zdrojů krytí tohoto majetku. Majetek představují v rozvaze aktiva firmy a zdroje krytí najdeme v pasivech. Rozvaha, která se zveřejňuje jako součást účetní závěrky, může být různě podrobná. Záleží na tom, zda firma spadá do kategorie mikro a malých účetních jednotek, nebo naopak středních a velkých účetních jednotek. Nejpodrobnější je tzv. rozvaha v plném rozsahu, kde lze vyčíst strukturu majetku tak, jak je zachycena v účetnictví. Zkrácená rozvaha, kterou zveřejňují mikro účetní jednotky, obsahuje pouze kumulaci jednotlivého majetku podle základních skupin, ale v účetnictví bývají tyto položky podrobně rozčleněny. Vysvětlení a příklady jsou obsahem této kapitoly.
V průběhu života firmy se vyskytuje několik typů rozvah [3]:
- Zahajovací rozvaha – jedná se o sestavení rozvahy ke dni vzniku podniku (tj. den zápisu do obchodního rejstříku).
- Počáteční rozvaha – přehled aktiv a pasiv v peněžním vyjádření k prvnímu dni účetního období (zpravidla 1. 1., pokud je účetním obdobím kalendářní rok).
- Konečná rozvaha – přehled aktiv a pasiv k poslednímu dni účetního období (tzv. rozvahový den, ke kterému byla sestavena účetní závěrka daného roku).
Základní vymezení jednotlivých položek rozvahy vyplývá z následujícího obrázku. Zároveň nám pohled na aktiva představuje všechny položky majetku, které budou postupně podrobněji probrány v dalším textu. Schéma této rozvahy v podstatě odpovídá rozvaze ve zkráceném rozsahu, kterou zveřejňují mikro účetní jednotky. Součet aktiv se vždy musí rovnat součtu pasiv, což je základní princip této bilance a bude vysvětlen dále v textu.
+
Obr. 3. Rozvaha podniku – schéma
Z přehledu rozvahy je patrné, že kromě známého rozdělení na AKTIVA a PASIVA, se každá tato skupina dělí na další dvě základní podskupiny. Aktiva se rozdělují na dlouhodobá a oběžná, pasiva na vlastní a cizí. Na toto rozčlenění navazují následující podkapitoly.