2.9
Náboženský cestovní ruch
Náboženská turistika je forma cestovního ruchu, jejímž cílem je navštívit posvátné místo konkrétního náboženství, zpravidla spojená s vykonáním určitých náboženských obřadů.
V současném světě existují samostatné křesťanské i světské cestovní kanceláře, které umožňují především věřícím, ale i nevěřícím lidem navštívit posvátná místa. I v ČR po roce 1989 začaly vznikat CK, které se zaměřily na náboženskou turistiku a nabízejí zájezdy v rámci výjezdového cestovního ruchu.
Česká republika je ovšem zajímavou destinací v rámci příjezdového cestovního ruchu. V České republice se nachází mnoho světoznámých poutních míst, například Velehrad, Kutná Hora, Svatá Hora u Příbrami, mnoho zahraničních turistů přijíždí cíleně, aby viděli Pražské Jezulátko. Hojně navštěvuje naši republiku také židovská klientela z celého světa.
Poutní zájezdy
Křesťanské CK nabízejí především tzv. poutní zájezdy, které se uskutečňují na místech, která po staletí udržuje církev. Ubytování bývá často v soukromí poblíž kostelů, popřípadě v hotelích nižších cenových kategorií. Tyto zájezdy často doprovází kněz, který působí ve funkci vedoucího zájezdu, tj. odborného průvodce. CK musí při přípravě poutních zájezdů brát do úvahy své klienty, tj. poutníky, respektovat náboženský charakter akce a kulturní tradice daného poutního místa. Do zahraničí se jezdí např. do Lurd ve Francii, Čenstochové v Polsku, do Říma a Vatikánu a dalších míst.
+

Zdroj: Autor john7771, Pixabay.com, licence CC0.
Obr. 8. Poutní místo Velehrad, v pozadí hrad Buchlov
Reklama na typické poutní zájezdy se uskutečňuje často přes jednotlivé farnosti. Poutních zájezdů se často účastní starší lidé, proto náboženský CR se musí řídit některými pravidly, která jsou nutná pro seniorský CR (častější zastávky, formy stravování, ubytování).