3.2
Poptávka (demand)
Poptávka představuje množství zboží, které jsme my, kupující, ochotni za určitou cenu koupit. Velikost poptávky je dána objemem zboží a cenami, za které jsme my, kupující, ochotni koupit.
Poptávku členíme na poptávku agregátní (celkovou), individuální a dílčí:
  • agregátní poptávka znamená souhrn všech zamýšlených nákupů,
  • poptávka jediného kupujícího je individuální poptávka,
  • poptávka po jednom druhu zboží je tzv. dílčí (tržní) poptávka.
Křivka poptávky vyjadřuje závislost poptávaného množství zboží na ceně za předpokladu, že ostatní faktory jsou neměnné (změna cen komplementů, substitutů atd.). Je funkcí ceny a množství (jde o tzv. poptávkový vztah neboli poptávkovou funkci).
Video 1. Křivka poptávky
Křivka má vzhledem k rostoucí ceně klesající tendenci (tvar, charakter). Od toho také odvozujeme zákon klesající poptávky – roste-li cena zboží, klesá objem poptávaného množství zboží.
Příčinou poklesu je důchodový a substituční efekt. Roste-li cena nakupovaného zboží, snižuje se reálný důchod (příjem). Kupující při vyšších cenách kupuje méně zboží. Jedná se o důchodový efekt. Roste-li cena zboží, kupující začínají měnit strukturu své potřeby a nahrazují jeden druh zboží jiným. Jde o efekt substituční (substituce je záměna jednoho statku druhým – zvýší-li se cena smetánku, začneme kupovat jogurt).
Začnou-li působit jiné (ostatní) faktory, křivka se posune od původní směrem doleva nebo doprava a vzniká křivka nová. Toto ale platí za podmínky, že cena poptávaného zboží je stabilní. Do těchto faktorů patří změna cen substitutů, komplementů, móda, zvýšení mzdy atd.
+
4. Posun křivky poptávky
Obr. 4. Posun křivky poptávky
Sníží-li se cena substitutu, křivka se posune směrem doleva. Zvýší-li se cena substitutu, křivka se posune směrem doprava. Substitut je zástupné, nahrazující zboží (např. housku můžeme nahradit rohlíkem).
Příklad
Příklad – zlevnění substitutu
Poptáváme se po jogurtu. Kterým směrem se posune křivka poptávky, jestliže se sníží cena smetánku a cena jogurtu zůstane stejná. Vyjádřete graficky a vysvětlete.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
+
5. Posun křivky poptávky
Obr. 5. Posun křivky poptávky
Příklad
Příklad – zvýšení ceny substitutu
Poptáváme se po tuku na pečení Hera. Kterým směrem se posune křivka poptávky, jestliže se zvýší cena rostlinného tuku na pečení a cena tuku Hera zůstane stejná. Vyjádřete graficky a vysvětlete.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
+
6. Posun křivky poptávky
Obr. 6. Posun křivky poptávky
Sníží-li se cena komplementu, křivka se posune směrem doprava. Zvýší-li se cena komplementu, křivka se posune směrem doleva. Komplement doplňuje (dokompletovává) základní druh zboží, aby byl funkční – např. tiskárna doplňuje počítač, bez benzínu by motocykl nejel atd.
Příklad
Příklad – zvýšení ceny komplementu
Poptáváme se po přehrávači DVD. Kterým směrem se posune křivka poptávky, jestliže se zvýší cena nosičů DVD a cena přehrávače zůstane stejná. Vyjádřete graficky a vysvětlete.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
+
7. Posun křivky poptávky
Obr. 7. Posun křivky poptávky
Příklad
Příklad – zlevnění komplementu
Poptáváme se po benzínové sekačce na trávu. Kterým směrem se posune křivka poptávky, jestliže se sníží cena benzínu a cena sekačky zůstane stejná. Vyjádřete graficky a vysvětlete.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
+
8. Posun křivky poptávky
Obr. 8. Posun křivky poptávky
Snížení mezd posune křivku směrem doleva, zvýšení mezd posune křivku doprava.
Příklad
Příklad – zvýšení mezd
Poptáváme se po horském kole. Kterým směrem se posune křivka poptávky, jestliže se zvýší mzda a cena kola zůstane stejná. Vyjádřete graficky a vysvětlete.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
+
9. Posun křivky poptávky
Obr. 9. Posun křivky poptávky
Příklad
Příklad – snížení mezd
Poptáváme se po mobilu. Kterým směrem se posune křivka poptávky, jestliže se sníží mzda a cena mobilu zůstane stejná. Vyjádřete graficky a vysvětlete.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
+
10. Posun křivky poptávky
Obr. 10. Posun křivky poptávky