Dvojbrany
Jiří Antoš
Anotace

Materiál se zabývá popisem takových elektrických obvodů, u kterých nás zajímá pouze závislost mezi vstupními a výstupními veličinami a nezajímáme se o hodnoty obvodových veličin uvnitř tohoto obvodu. V učebním textu jsou představena náhradní zapojení těchto obvodů, jejich vzájemné řazení a specifika těchto obvodů.

Cíle

Při řešení elektrických obvodů se často setkáváme s obvodovými prvky, které se zapojují do vnějších obvodů několika svorkami. Podle našich dřívějších úvah můžeme vyjádřit každý libovolně složitý obvodový prvek vhodným seskupením základních pasivních a aktivních prvků tj. rezistorů, induktorů (i vázaných), kapacitorů a zdrojů napětí a proudu nezávislých a řízených. Proto můžeme při řešení obvodů s takovými prvky postupovat tak, že je vyjádříme příslušným náhradním zapojením z dvojpólových prvků a pak použijeme některé obecné metody analýzy.

V řadě případů je ale takový postup zbytečně složitý. Proudy a napětí náhradních dvojpólů, které přímo nesouvisejí s vnějšími obvody, nás většinou nezajímají. Uzly a větve, které tyto prvky tvoří, ve skutečnosti často ani neexistují nebo jsou nepřístupné. Na jejich uspořádání můžeme pak usuzovat jen na základě měření vlastností vícepólového prvku z hlediska jeho vnějších svorek, jimiž se zapojuje do obvodů. Bez ohledu na vnitřní strukturu náhradního zapojení se dají vlastnosti vícepólového prvku plně vyjádřit vztahy mezi napětími a proudy jeho vnějších svorek. Počet parametrů, které se v těchto vztazích vyskytují, je obecně menší, než je počet náhradních dvojpólových prvků. Využijeme-li této skutečnosti, můžeme najít postupy řešení, které jsou jednodušší nežli ty, na něž vedou obecné metody analýzy.

Klíčová slova
Dvojbran, dvojpól, čtyřpól, impedance, admitance, řízený zdroj
Datum vytvoření
30.05.2019
Časová dotace
6 hodin
Jazyková verze
česky
Licence
Zdroje
  1. Milan Mikulec. Teorie obvodů-přednášky. Ediční středisko ČVUT, 1991. 234 stran.