S harmonickým ustáleným stavem se setkáme při analýze obvodů, které jsou buzeny ze zdrojů harmonického napětí a proudu stejného kmitočtu. Po doznění přechodných dějů vyvolaných připojením zdrojů se ustálí v tomto případě časový průběh všech obvodových veličin na harmonický s konstantní amplitudou.
K tomuto stavu může dojít výhradně v lineárních obvodech. Vzhledem k časově proměnným obvodovým veličinám se v harmonickém ustáleném stavu uplatní všechny typy obvodových prvků.
Při řešení elektrických obvodů se často setkáváme s časovými průběhy, které můžeme matematicky popsat goniometrickými funkcemi sinus a kosinus. Takový průběh nazýváme harmonický a jde o průběh ustálený, tedy jev, který nastane po odeznění přechodného jevu.
Student se naučí aplikovat symbolicko-komplexní metodu jako jakousi formu transformace mezi časovou oblastí a komplexní rovinou. Tímto způsobem budeme sice pracovat s komplexními čísly, ale matematický aparát budeme využívat podstatně jednodušší. Derivování přejde na násobení, integrování přejde na dělení.
Student se seznámí s pojmy vektor, fázor, rotující vektor a naučí se používat pojmy impedance, admitance, imitance.
- Milan Mikulec. Teorie obvodů-přednášky. Ediční středisko ČVUT, 1991. 234 stran.