1.7
Tvary a druhy nožů
Při soustružení potřebujeme dosáhnout různých tvarů na obrobku. Z toho důvodu bylo vytvořeno několik základních tvarů nožů a jejich kombinací, které se při používání nejvíce opakují.
+
69. Všechny základní typy soustružnických nožů
Obr. 69. Všechny základní typy soustružnických nožů
+
Obr.  74
Pro použití u nás v dílně budeme mít v nožové hlavě vždy ubírací a přímý nůž. Následně se hodí mít upichovací nůž a některé soustruhy mají vložené i vroubkovací kolečko v držáku.
+
70. Nožová hlava s upnutými noži
Obr. 70. Nožová hlava s upnutými noži
1.7.1
Ubírací nůž
Hlavní použití ubíracího nože je rychlé odebrání materiálu, tzv. hrubování. Při hrubování odebíráme třísku až 5 mm.
+
71. Ubírací nůž hrubuje
Obr. 71. Ubírací nůž hrubuje
Ubírací nůž používáme hlavně při čelním soustružení a na zkracování příliš dlouhých obrobků s velkým průměrem alespoň 20 mm. Je rychlejší odsoustružit 5 mm materiálu z obrobku o průměru 100 mm, než ho řezat na pásové pile. Na ubíracím noži jsou dvě špičky, při čelním soustružení používáme pouze levou. Pokud si nůž vhodně nabrousíme, můžeme používat přední špičku i při válcovém soustružení.
+
Obr.  77
+
72. Hlavní ostří nože vhodně broušené pro válcové i čelní soustružení (vpravo)
Obr. 72. Hlavní ostří nože vhodně broušené pro válcové i čelní soustružení (vpravo)
Potíž je, že si lidé brousí ubírací nůž tak, že ve svislém směru je v ose obrobku pouze jedna špička, typicky ta na čelní soustružení. Kdybyste chtěli válcově soustružit ubíracím nožem, musíte hlavní ostří nabrousit vodorovně, ale skoro nikdo to v ruce nemá. Úhel hlavního ostří je natočen o 45° oproti ose těla nože. Proto můžeme nožem vnikat hluboko do materiálu a odebírat bez silnějších vibrací velké třísky. Ubírací nůž také používáme pro soustružení kužele, zejména při metodě natočení nožových saní.
+
73. Soustružení kužele ubíracím nožem
Obr. 73. Soustružení kužele ubíracím nožem
Ubírací nůž nedokáže soustružit kouty, proto ho používáme v páru s přímým nožem. Kdybychom si měli vybrat jen dva nože, které vložíme do nožové hlavy, tak použijeme právě ubírací a přímý nůž.
Souhrn
  • Ubírací nůž slouží k hrubování.
  • Díky natočenému ostří odebírá masivní třísky bez vibrací.
  • Nejvíce ho používáme při čelním soustružení.
1.7.2
Přímý nůž
Přímý nůž se používá na válcové soustružení. Kvůli sklonu vedlejšího ostří se při čelním soustružení do obrobku zapichuje, proto je na něj nevhodný. Pokud natočíme celou nožovou hlavu asi o 30° CCW, můžete s ním jemně soustružit i čelo obrobku – hloubka řezu max. 0,5 mm. Hlavní ostří je kolmé na směr posuvu, proto se přímý nůž nehodí na velké úběry materiálu. Špička přímého nože je poměrně tenká a snadno se ulomí.
+
74. Přímý nůž soustruží
Obr. 74. Přímý nůž soustruží
Souhrn
  • Používá se na válcové soustružení.
  • Nezvládá hrubé zacházení – špička se snadno láme a odštipuje.
1.7.3
Upichovací nůž
Upichovací nůž slouží k dělení obrobků. Na soustruhu lze pracovat tak, že vezmeme delší tyč, např. 200 mm, a na jejím konci vysoustružíme výrobek. Takový výrobek může být dlouhý např. 50 mm. Po dokončení jej oddělíme od delší tyče právě upichovacím nožem. Výhodou tohoto postupu je, že nám upínací čelisti neblokují část hotového výrobku. Tenkým zapichovacím nožem také soustružíme příčné drážky do hřídelí. Takovéto drážky se používají například pro zajišťovací podložky, tzv. ségrovky.
Video 4. Upichování na soustruhu
Souhrn
  • Odděluje výrobky od polotovarů.
  • Řeže drážky pro ségrovky.
1.7.4
Nože na vnitřní soustružení
Vnitřní nůž slouží k obrábění vnitřních průměrů. Řešíme s ním dvě protichůdná zadání. Musí být co nejsilnější v těle, aby se neprohýbal a nevibroval, ale zároveň je třeba, aby se do soustruženého otvoru vešel. Proto typicky, když kupujete vnitřní nože, koupíte jich celou sadu, protože s jedním rychle narazíte na to, že zanechává hrubý povrch kvůli vibracím, neboť je příliš velký.
+
75. Soustružení vnitřního průměru
Obr. 75. Soustružení vnitřního průměru
Souhrn
  • Slouží na vnitřní průměry.
  • Může být nabroušen jako závitový nůž na vnitřní závity.
  • Může nahradit proces vystružování díry.
  • Pro vysoce přesné díry.
  • Pozor na prohnutí nože.
1.7.5
Závitový nůž
Závitový nůž lze vyrobit z rychlořezné oceli HSS nebo je možné koupit nůž s letovanou břitovou destičkou. V průmyslovém prostředí se používají výhradně s výměnnou břitovou destičkou. Úhel mezi hlavním a vedlejším ostřím je vrcholovým úhlem závitu, který nožem vyřežeme, tedy pro metrický závit 60° a pro Whitworthův závit 55°. Závitový nůž na obrázku se používá pouze na řezání vnějších závitů. Pro řezání vnitřních závitů se používá speciálně nabroušený nůž na vnitřní soustružení. Závitový nůž se používá pouze na řezání závitů.
+
76. Řezání závitu na soustruhu – první řez do značkovací barvy
Obr. 76. Řezání závitu na soustruhu – první řez do značkovací barvy
+
77. Dokončený závit v soustruhu
Obr. 77. Dokončený závit v soustruhu
Souhrn
  • Brousíme úhel mezi ostřími 60° pro metrický závit a 55° pro Whitworthův závit.