1.3
Hlavní domovní skříň
Hlavní domovní skříň (též přípojková skříň, nebo hlavní rozváděč) je součástí přípojky. Umísťuje se obvykle na přístupném místě, tedy buď na zdi domu, nebo ve sloupku plotu, aby k ní byl přístup i bez přítomnosti majitele nemovitosti. Výjimečně je možné ji umístit i v blízkosti příslušného objektu.
Spodní okraj skříně má být minimálně 60 cm nad terénem před skříní, ovšem s ohledem na místní podmínky (vysoká sněhová pokrývka, záplavy, výběh pro zvířata apod.) ji lze umístit i výše. Nedoporučuje se ale její umístění výše než 1,5 m nad terénem. Před skříní by měl být volný prostor o šířce minimálně 0,8 m, aby bylo možné bezpečně provádět údržbu a obsluhu. Na obr. 6 je vidět umístění skříně na vnější zdi domu, dole si lze všimnout připojovacího kabelu.
+
6. HDS na zdi domu
Obr. 6. HDS na zdi domu
V hlavní domovní skříni se umísťují pojistky pro fáze L1, L2 a L3 a rozvodný pásek pro rozvod vodiče PEN a pro připojení zemnící elektrody. Pojistky v HDS se dimenzují pro zajištění selektivity:
  • Minimálně o jeden stupeň vyšší než hlavní jistič před elektroměrem, pokud není v objektu hlavní domovní vedení;
  • Minimálně o dva stupně vyšší než hlavní jistič před elektroměrem, pokud je v objektu zřízeno hlavní domovní vedení.
Nejčastěji se používají pojistky nožové. Je nutno dodržet zásady pro volbu jistících prvků podle ČSN 33 2000-4-43 ed. 2. Vnitřek HDS ukazuje obr. 7, kde jsou vidět nožové pojistky, jistící jednotlivé fáze, a zemnící svorkovnice.
+
7. Vnitřek HDS
Obr. 7. Vnitřek HDS
Přípojkové skříně se obvykle provádějí v typizovaných rozměrech.