4.2
Ohmův zákon
Patří mezi základní definiční vztahy (zákony) v elektrotechnice.
Definice
Ohmův zákon nám umožňuje objasnit závislost mezi proudem, napětím a odporem v jednoduchém elektrickém obvodu, skupině obvodových prvků nebo jedním prvkem.
Matematické vyjádření tohoto zákona je:
kde: I je velikost proudu [A-ampér], U je velikost napětí [V-volt], R je velikost odporu [Ω-ohm]
Definice
Velikost proudu, který prochází rezistorem (skupinou rezistorů) závisí přímo úměrně na velikosti napětí a nepřímo úměrně na velikosti odporu.
Poznámka
Veličina, kterou nazýváme přímo úměrnou, se nachází v matematickém zápisu zlomku v čitateli. Nepřímo úměrná veličina ve jmenovateli. (Tato základní matematická vlastnost platí pro všechny definiční vztahy využívané v elektrotechnice).
Základní rovnici Ohmova zákona pro proud můžeme matematicky upravit pro výpočet napětí U a odporu R. Dostáváme následující tvary:
Poznámka
Základní definiční rovnice pro Ohmův zákon jsou z matematického pohledu velmi jednoduché. Velmi často se při praktických výpočtech do vzorců pro I, U, R dosazují nesprávné hodnoty. Je potřeba dodržet základní definici Ohmova zákona. Tak například pro velikost proudu platí následující tvrzení, kdy velikost proudu procházející jedním odporovým prvkem se vypočítá jako velikost napětí na tomto prvku podělená velikosti odporu daného prvku. Stejně ve složitějším obvodu s více rezistory bude platit, že velikost celkového procházející proudu skupinou rezistorů vypočítáme jako velikost napětí působící na celou skupinu rezistorů podělenou celkovou (ekvivalentní) hodnotou odporu.
Tuto problematiku si názorně ukážeme na následujícím obvodu s rezistory.
+

Obr. 22. Ohmův zákon – příklad
Příklad
V obvodu se třemi rezistory R1, R2, R3 napište platné vztahy pro výpočet proudu I1.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
Pro dílčí rezistory můžeme psát pro velikost proudu I1:
V následujících definičních vztazích jsme uplatníli vlastnost sériově zapojených rezistorů (R1, R2, R3), kterými teče stejný proud (v našem případě I1).
Pro dvojice rezistorů můžeme psát pro velikost proudu I1:
Pro všechny tři rezistory můžeme psát pro velikost proudu I1:
Pro velikost proudu I1 ve výše uvedeném příkladu nebudou platit následující rovnice:
Poznámka
Rovnice pro proud I1 neplatí, protože v čitateli zlomku je uvedena hodnota napětí U1, která definuje celkové napětí na všech třech rezistorech R1, R2, R3. Ve jmenovateli je však uvedena pouze hodnota jednoho rezistoru.
V reálných obvodech běžné malovýkonové (spotřební) elektrotechniky pracujeme nejčastěji s napětími o velikosti voltů a rezistory o velikosti kΩ (kilo-ohmů) až MΩ (mega-ohmů). Při výpočtu proudu můžeme velmi jednoduše vypočítat jeho velikost a dosadit správnou jednotku (A, mA, µA).
Tak například platí:
Definice
V obvodech, kde působí napětí s hodnotou řádů voltů a rezistory mají hodnotu odporu řádově kiloohmy, tečou proudy o velikosti miliampérů.
Definice
V obvodech, kde působí napětí o velikostech řádů voltů na rezistorech s velikosti řádů megaohmů, tečou proudy o velikosti mikroampérů.
Výhody této skutečnosti si ukážeme na příkladu:
Příklad
Vypočítejte jaký proud teče rezistorem R=2500Ω po připojení ke zdroji napětí o velikosti 10V.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
Rezistorem R teče proud IR, který vypočítáme z Ohmova zákona:
Pro výpočet potřebujeme velmi pravděpodobně kalkulačku.
Můžeme také upravit hodnotu odporu R na kiloohmy:
Hodnota 2500Ω je 2,5kΩ, potom hodnotu zlomku (10 děleno 2,5 jsou 4) a volty/kΩ jsou miliampéry.
Výpočet je možný stanovit velmi rychle a zpaměti bez použití výpočetní techniky.