Tento výukový modul seznámí čtenáře s problematikou moderních optických koherentních systémů, v rámci možností se zmíníme také o trochu náročnějších pasážích přenosu a zpracování signálu.
Internet jako ‚síť sítí‘ používá pro přenos informací zejména optická vlákna, protože v současné době neexistuje jiné přenosové médium, které by dokázalo uspokojit náročné požadavky na přenos velmi velkého množství dat. Jako zařízení používaná v Internetu jsou známé hlavně směrovače nebo přepínače, které se spíše než těmito českými slovy označují jejich anglickými ekvivalenty – routery a switche. Ty zná velká většina uživatelů i ze svých malých domácích sítí. Trochu ve stínu zůstávají optické přenosové systémy, které se starají o přesun dat mezi směrovači a přepínači. Poslední generace optických přenosových systémů využívá principu koherentní detekce a digitálního zpracování signálu. Faktem je, že bez těchto koherentních přenosových systémů by jakákoliv vysokorychlostní síť nemohla dnes fungovat. A koherentní systémy si dokonce začínají nacházet cestu i do přístupových sítí typy FTTx, tedy do oblasti vyhrazené zejména levným zařízením. Výukový modul se snaží zaměřit také na příklady z praxe.
- M. Nakazawa, K. Kikuchi, T. Miyazaki. High Spectral Density Optical Communication Technologie. 2010. https://doi.org/10.1007/978-3-642-10419-0.
- Sergejs Makovejs: High-speed optical fibre transmission using advanced modulation formats. PhD thesis. UCL. 2011.
- Ransom Stephens. Equalization: The Correction and Analysis of Degraded Signals. Agilent Technologies White Paper. 2005.
- Govind P. Agrawal. Fiber-Optic Communication Systems, 4th Edition. 2010. ISBN: 978-0-470-50511-3.
- J. Prchal. Signály a soustavy. DT 621.391 (075.8). SNTL. 1987.
- K. Havlíček. Diferenciální počet pro začátečníky. DT 517.2/3. SNTL. 1965.