Tento výukový modul seznámí čtenáře s jedním typem optických sítí – typu vlákno až na místo ‚x‘ a popíše jejich možnosti a výhody.
Sítě FTTx, kde písmeno x značí určité místo, například dům nebo byt, představují nový typ sítí, kdy se ke koncovému uživateli dostane optické vlákno. Optické vlákno je už několik desetiletí páteří mnoha sítí, včetně Internetu. Jedině optické vlákno dokáže přenést enormní množství dat a to navíc na vzdálenosti mnoha tisíc kilometrů. Ale až v poslední době vlákno proniká z páteřních sítí do sítí přístupových. Někomu se může zdát poskytnutí optického vlákna jednotlivým uživatelům jako zbytečný luxus, protože na trhu existují jiné dostupné technologie. Ale to byla možná pravda v minulosti. Jak vzdálená minulost to je? To se liší dle jednotlivých zemí, ale obecně lze jistě ukázat, že vyspělé země se tomuto trendu začaly věnovat nejdříve. Nárůst přenosu dat je enormní a nevypadá to, že by se tento trend zastavil. Zkrátka pokud dáme uživatelům dostatečnou kapacitu, vždy přijdou na to, jak ji zaplnit. A právě tady se začínají ukazovat nedostatky technologií, které pro přenos dat využívají metalické vedení. Optické vlákno snadno přese gigabity na vzdálenost desítek kilometrů (a nikoliv draze), což metalické vedení určitě nedokáže. Ale v poslední době se optické vlákno používá i k přenosu tzv. nedatových aplikací, mezi něž můžeme zařadit přenos přesného času nebo i exotičtější aplikace (např. detekce pohybu, obecně senzorika). Opět, pro někoho to může znít jako zbytečný luxus, ale můžeme zůstat u přenosů videa ve vysoké kvalitě – jedině optické vlákno nabídne dobrou kvalitu zážitku – Quality of Experience, QoE. FTTx a sítě nové generace NGA jsou zde a určitě zde zůstanou. Tento text nabídne přehled možností, které FTTx a NGA dokáží nabídnout.
- P. Lafata, J.Vodrážka. Optické přístupové sítě FTTx a NGA. 2019. ISBN: 978-80-01-06552-5.
- André Girard. FTTx PON Technology and Testing. 2005. ISBN: 1-55342-006-3.
- Claudio DeSanti . Specifying Super-PON. IEEE P802.3cs Ad Hoc Call. February 21, 2019.
- Crister Mattsson, Marco Forzati. Socio-economic return of FTTH investement in Sweden, a prestudy. Acreo AB, a part of Swedish ICT Research, October 2011.
- Peter Stenberg, Mitchell Morehart, Stephen Vogel, John Cromartie, Vince Breneman, and Dennis Brown. Broadband Internet’s Value for Rural America. 2009.
- EPON [online]. ComSoc, 2020. Dostupné z: https://techblog.comsoc.org/tag/epon/ [cit.: 10. 6. 2020]
- Jan Brouček. Digitální Česko 2.0 – trendy, budoucnost a současnost FTTx sítí. 2014. https://slideplayer.cz/slide/2947712/ [cit.: 10. 6. 2020]
- SPIR: Národní plán rozvoje sítí nové generace je třeba předělat. Tisková zpráva. 2016. http://www.spir.cz/spir-narodni-plan-rozvoje-siti-nove-generace-je-treba-predelat [cit.: 10. 6. 2020]
- Jiří Reichl. Miliardy na internet nikdo nechce. 20. 6. 2017. https://www.ceska-justice.cz/2017/06/miliardy-na-internet-nikdo-nechce/
- A. Balzer, D. Berge, P. Jansweijer, M. De Jong, J. Koelemeij, R. Kluit. High-precision fiber-optical timing distribution systems over large distances and their application to astroparticle physics facilities. TIPP 2014 - Emerging Technologies – Photonics. 2014.