Téma „Zabezpečení rodinných domů 3D“ je součástí skupiny témat zabývajících se bezpečností rodinných domů. Rodinné domy jsou z užitného hlediska specifickou skupinou objektů, ale především jsou místem, kde žijí lidé. Zabezpečení řeší bezpečnostní rizika vztahující se k bezpečnosti osob a majetku.
Cílem tohoto tématu je seznámení se s bezpečnostními riziky konkrétního modelového rodinného domu, ale zasazeného do obecného prostředí s uživateli bez bližší specifikace. Rizika jsou specifikována pro konkrétní rodinný dům, ale ostatní rizikové faktory jsou řešeny pouze okrajově.
Cílem je aplikovat povinné detekční prvky PZTS pro úroveň 2. stupně střežení. To je základní cíl, ale není zdaleka jediný. Zároveň je upozorněno na zásadní rozdíly bezpečnostních rizik v případě, kdy dům není vybaven PZTS, kdy je PZTS na úrovni 1. stupně střežení a kdy je PZTS na úrovni 2. stupně střežení. Je zdůrazněn časový parametr v souvislosti s bezpečnostními riziky.
Také se podtrhuje bezpečnostní parametr, který se nazývá parapetová výška a dává se do souvislostí s bezpečnostními riziky a následným technickým řešením zabezpečení.
Jsou zdůrazněna odlišná bezpečnostní rizika jednotlivých stran domu a zároveň jsou tato rizika vztažena k mechanickému perimetru pozemku rodinného domu a případnému pohledovému zakrytí vzrostlými rostlinami.
Z hlediska detekce pohybu na bázi PIR jsou uváděna alternativní řešení s různými detekčními optikami v kontextu s umístěním detektorů.
Detektory otevření jsou navrženy z řad magnetických kontaktů, přičemž se porovnávají povrchové, zápustné a speciální konstrukce těchto prvků.
Důraz v oblasti aplikovaných detekčních technologií PZTS je rozdělen na povinné a nepovinné z pohledu normy.