4.2
Elektrické (elektrostatické) vlastnosti
4.2.1
Náhradní zapojení kondenzátoru
4.2.1.1
Ideální kondenzátor
Pojem ideální kondenzátor označuje součástku, která má pouze vlastní kapacitu. Náhradní obvod (model) ideálního kondenzátoru má následující podobu:
+
30. Ideální kondenzátor, fázorový diagram
Obr. 30. Ideální kondenzátor, fázorový diagram
Základní vlastnosti ideálního kondenzátoru jsou následující:
  • Jediným charakteristickým parametrem je hodnota kapacity.
  • Kondenzátor nevykazuje žádný tzv. parazitní odpor ani indukčnost, odpor dielektrika je nekonečně velký.
  • Připojením ideálního kondenzátoru paralelně ke svorkám ideálního zdroje konstantního napětí se kondenzátor nabije (akumuluje náboj) za nulový čas (ihned).
  • Při zvyšování napětí na kondenzátoru (nabíjecí proces) se hodnota proudu procházející kondenzátorem snižuje (fázový posun φ mezi proudem a napětím je 90º).
  • V obvodu střídavého (harmonického) napětí je fázový posun mezi proudem a napětím 90º.
  • V obvodu střídavého napětí se kondenzátor chová jako odpor o velikosti XC (kapacitní reaktance).
Základní charakteristikou kondenzátorů, která popisuje závislost základních fyzikálních veličin, je tzv. voltcoulombová charakteristika:
+
31. Voltcoulombová charakteristika kondenzátoru
Obr. 31. Voltcoulombová charakteristika kondenzátoru
Tato charakteristika popisuje vztah mezi kapacitou, nábojem a napětím na kondenzátoru. Vztah těchto tří parametrů můžeme zapsat:
Q=C·UC   C;F,V ,
kde Q je náboj uložený na deskách kondenzátoru, C je kapacita kondenzátoru a UC je napětí na deskách kondenzátoru.
Definice
Velikost náboje uloženého na deskách kondenzátoru je přímo úměrná velikosti kapacity kondenzátoru a velikosti přiloženého napětí.
4.2.1.2
Skutečný kondenzátor
Skutečný kondenzátor má na rozdíl od ideálního kondenzátoru další parametry, které se mohou v obvodových aplikacích projevit. Skutečný kondenzátor popisujeme následujícími parametry:
  • kapacita (základní vlastnost ideálního kondenzátoru),
  • ztrátový odpor (paralelní RP nebo sériový RS).
Do hodnoty ztrátového odporu zahrnujeme veškeré ztráty, které v kondenzátoru vznikají. Míru výkonových ztrát vyjadřuje ztrátový činitel tg δ (čti: tangens delta). Výkonové ztráty vznikají:
  • odporem přívodních vodičů a proudovým odporem dielektrika,
  • polarizací dielektrika,
  • hysterezí dielektrika,
  • vyzařováním.
+
32. Náhradní zapojení skutečného kondenzátoru
Obr. 32. Náhradní zapojení skutečného kondenzátoru
Náhradní zapojení vychází z paralelního zapojení ideálního kondenzátoru C a ztrátového odporu RP. V tomto zapojení platí pro ztrátový činitel tg δ:
tg δ=IRPIC=1ω·RP·C ·
Ztrátový činitel tg δ, který charakterizuje jakost dielektrika, bývá u kondenzátorů 10-1 až 10-6.
4.2.2
Intenzita elektrického pole
Značí se symbolem E a jednotkou je [V·m-1]. Výpočet je definován vztahem:
E=Ul   V·m-1;V,m,
kde E je intenzita elektrického pole kondenzátoru, U je napětí mezi deskami kondenzátoru, l je vzdálenost desek kondenzátoru.
Velikost intenzity elektrického pole rozhoduje o nebezpečí průrazu izolující vrstvy mezi vodivými deskami kondenzátoru (dielektrika). Základní dielektrické materiály kondenzátorů se vyznačují těmito hodnotami průrazné pevnosti E [kV/mm]:
  • vzduch E = 2,14,
  • keramika E = 20–40,
  • slída E = 40,
  • kondenzátorový papír E = 10–20,
  • polystyren E = 50.
4.2.3
Dielektrikum
Dielektrikum je označení pro speciální izolant, který tvoří prostředí mezi deskami kondenzátoru. Vložením dielektrika dojde ke zvýšení kapacity kondenzátoru. Připojením kondenzátoru ke zdroji napětí dochází k tzv. polarizaci dielektrika. Základní vlastností dielektrika je relativní permitivita Ɛr. Je to bezrozměrná konstanta (pro daný materiál dielektrika), která udává, kolikrát je permitivita dielektrického materiálu větší než permitivita vakua.
4.2.4
Charakteristika
V předchozích kapitolách jsme hovořili o odporových prvcích. Jejich charakteristickými veličinami bylo napětí a proud a charakteristika se nazývala voltampérová. U kondenzátoru je charakteristickou veličinou napětí a náboj.
4.2.5
Energie akumulovaná v kondenzátoru
Po nabití je na deskách kondenzátoru uložený náboj, který je nositelem energie. Velikost energie akumulovaná v kondenzátoru je definována:
W=12·Q·U   J;C,V,
kde W je energie elektrostatického pole [Ws = J (joul)], Q je náboj uložený v kondenzátoru [C], U je napětí na svorkách kondenzátoru [V].
Základní vztah můžeme upravit:
W=12·Q·U=12·C·U·U=12·C·U2   J; F, V.
Energie uložená v kondenzátoru je uchována dlouhodobě, ubývá jí pouze tzv. samovybíjením kondenzátoru (nedokonalá izolace dielektrika).