Tento výukový materiál představuje základní úvod do problematiky dopravy a mobility ve městech a s tím souvisejících aspektů vztahu dopravy a veřejných prostranství a role dopravy v uličním prostoru. Seznámí čtenáře s pojmem „místní komunikace“, včetně typologie místních komunikací, jejich dopravně-inženýrským řešením a stavebním uspořádáním. S touto problematikou souvisí i principy zklidnění dopravy, řešení křižovatek, zastávek a opatření pro preferenci veřejné dopravy. Specifickou problematikou, kterou se rovněž výukový materiál zabývá, jsou podmínky pro pohyb chodců a cyklistů, pěší zóny a zóny 30. Neoddělitelným tématem je také parkování a zásady jeho optimálního řešení ve městech.
Cílem tohoto výukového materiálu je základní seznámení čtenáře se všemi aspekty tvorby a podoby místních komunikací, vztahu dopravy a veřejných prostranství, respektive uličního prostoru v souladu s aktuálními trendy a principy trvale udržitelné (městské) mobility.
- KOČÁRKOVÁ Dagmar a kol. Základy dopravního inženýrství. 1. vydání. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2004. ISBN 80-01-03022-9
- KOTAS Patrik. Dopravní systémy a stavby. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2002. ISBN 80-01-02321-4
- MELKOVÁ Pavla et al. Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy. Praha: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, 2014.ISBN: 978-80-87931-09-7.
- Geoportál Praha. [on-line]. Praha: IPR Praha (c) 2019. Dostupné z: www.geoportalpraha.cz.