6.3
Adsorpce
Heterogenní soustava obsahuje odlišné fáze lišící se svou hustotou, koncentrací atd. Na jejich fázovém rozhraní dochází ke změně vlastností skokem. Fázové rozhraní ale není jen ostrým přechodem mezi dvěma fázemi, nýbrž se na něm může vytvářet úzká přechodná oblast, tzv. mezifází, které se liší svým složení od obou fází. Tato situace je způsobena jednak tím, že částice látky (molekuly, ionty) uvnitř fáze jsou obklopeny ze všech stran částicemi své fáze a na rozhraní fází se uplatňuje i vliv částic druhé fáze, ale také tím, že může docházet působením mezipovrchových sil ke zvyšování koncentrace roztoku nebo plynu.
Dochází-li ke zvyšování koncentrace na povrchu, jedná se o jev zvaný adsorpce.
Definice
Pojmy – pamatuj, rozlišuj:
  • mezifází = tenká vrstva (tloušťka řádově odpovídá molekulárním dimenzím) na rozhraní dvou fází, která se liší svým složením od složení stýkajících se fází,
  • adsorpce – hromadění plynné nebo kapalné látky na povrchu pevné látky,
  • adsorbát – adsorbovaná látka,
  • adsorbent – tuhá fáze, na které dochází k sorpci,
  • desorpce – opačný děj k adsorpci, uvolnění adsorbované látky, regenerace adsorbentu.
    • V literatuře se používá i pojem naadsorbovaná látka, tj. adsorbovaná látka.
Poznámka
Pozor:
  • adsorpce x adsorbovat, adsorbát, adsorbent
  • adsorpce x absorpce
    • absorpce – pohlcování, vstřebávání částic do celého objemu např. pohlcování plynu v absorpční kapalině
Podle druhu sil uplatňujících se při poutání adsorbátu na adsorbentu se rozlišuje:
  1. fyzikální sorpce – využívají se van der Waalsovy síly,
  1. chemická sorpce (chemisorpce) – uplatňují se chemické vazby, proto je chemická sorpce pevnější než fyzikální.
Adsorpce je dynamický proces. Ustavuje se rovnováha mezi dvěma protichůdnými ději, tj. adsorpcí a desorpcí.
Množství adsorbované látky (= adsorbátu) na 1 kg adsorbentu lze vyjádřit jako:
  • hmotnost adsorbátu v kilogramech; jednotka: [kg · kg-1]; tj. [kg (adsorbátu) / kg (adsorbentu)]
  • látkové množství adsorbátu v molech; jednotka: [mol · kg-1]; tj. [mol (adsorbátu) / kg (adsorbentu)]
  • objem plynu přepočtený na normální podmínky pro plyn (p = 101,325 kPa, T = 273,15 K) jednotka: [m3 · kg-1]; tj. [m3 (adsorbátu) / kg (adsorbentu)]
  • podíl obsazeného povrchu (př. pokud bychom uvažovali obdobně jako u sedadel v kině: 80 obsazených míst z 240 celkových, tj. 80/240 = 0,3)
Aby adsorbenty mohly poutat velké množství adsorbátu, musí mít velký povrch. Bývají často pórovité, granulované nebo práškovité. Jako adsorbent se využívá aktivní uhlí, molekulová síta nebo zeolity.
Adsorpce plynu, jeho adsorbované množství (a), závisí na použité teplotě (T) a rovnovážném tlaku plynu (p). Ke grafickému vyjádření závislosti lze využít např. izotermy, které popisují závislost adsorbovaného množství plynu na tlaku při konstantní teplotě.
+
45 Freundlichova izoterma adsorpce oxidu uhelnatého; (a) … adsorbované množství plynu, (p) … rovnovážný tlak plynu [31]
45 Freundlichova izoterma adsorpce oxidu uhelnatého; (a) … adsorbované množství plynu, (p) … rovnovážný tlak plynu [31]
Z grafu adsorpčních izoterm oxidu uhelnatého je patrné, že sorpce se zvyšuje s rostoucím parciálním tlakem plynu a klesající teplotou. Této znalosti se pak využívá k možnosti regenerace adsorbentu (desorpci) za použití vyšší teploty a nižšího tlaku.
Ke kvantitativnímu popisu adsorpce čistých plynů se v jednoduchých případech využívají:
  1. empirická Freundlichova izoterma: a=kp1n
a …. množství adsorbovaného plynu
p…. parciální tlak plynu
k, n … empirické konstanty, závislé na teplotě, charakteristické pro daný plyn a adsorbát; obvykle n > 1
Rovnici Freundlichovy izotermy lze použít pro fyzikální i chemickou sorpci při středních tlacích.
  1. Langmuirova izoterma: a=amaxbp1+bp
amax …. maximální množství adsorbovaného plynu při tlaku p → ∞
+
46 Langmuirova izoterma adsorpce vodíku na mědi [32]
46 Langmuirova izoterma adsorpce vodíku na mědi [32]
Při adsorpci rozpuštěné látky z roztoku na adsorbentu dochází mimo jiné také k adsorpci rozpouštědla. Ideální situace nastává, pokud sorpce rozpuštěné látky výrazně převyšuje množství adsorbovaného rozpouštědla. Pro popis adsorpce z roztoků lze použít obdobné vztahy, ale místo tlaku se použije koncentrace rozpuštěné látky (c):
a=kc1n 
a=amaxbc1+bc
a …. množství rozpuštěné látky (adsorbátu) adsorbované adsorbentem
c …. koncentrace rozpuštěné látky
k, n, b, amax … parametry charakteristické pro danou trojici: rozpuštěná látka, rozpouštědlo, adsorbát; závisí na teplotě
Poznámka
Desorpce
Po nasycení adsorbentu adsorbátem je nutné adsorbent vyměnit za nový. Mnohdy ale lze adsorbent regenerovat opačným procesem. Jestliže při adsorpci se využilo nízkých teplot a vyšších tlaků, k desorpci se použijí opačné podmínky, tj. vyšší teplota a nižší tlak. Při desorpci dojde k uvolnění adsorbované látky z povrchu adsorbentu.
Výhody
Příklady adsorpce v praxi
Materiály s adsorpčními vlastnostmi jako např. jíly, písek nebo dřevěné uhlí byly známy už ve starověku. Bělicí jíly se používaly na filtraci olejů, valchářské jíly zase k čištění vlny a suken, vrstvy písku k získávání pitné vody. Dřevěné uhlí pro své adsorpční vlastnosti lidé používali k ošetřování hnisajících ran, při střevních potížích, k odstraňování zápachu, čištění vody nebo třeba vína.
V potravinářství a vodárenství se adsorpce používá i v dnešní době. Lze ji využít k odstraňování anorganických a organických toxických látek z odpadních vod. Jako adsorbenty se využívají např. hydratované oxidy kovů, hydratované křemičitany a hlinitokřemičitany. Dochází k odstraňování arsenu, rtuti, selenu, chromu, olova a dalších kovů. Při adsorpci se uplatňují i iontové adsorpce, tj. sorpce aniontů nebo kationtů.
Obsahují-li přírodní nebo odpadní vody koloidní látky, vody jsou zakalené, koncentrace látek se pak v kapalné fázi v důsledku adsorpce snižuje.
K odstraňování zákalu ve víně se používají čiřidla. Látky tvořící zákal se sorbují na povrch čiřidla, pak klesají ke dnu. Sediment se odstraní. K poutání zákalu se také využívá kladný nebo záporný náboj čiřidla. Výběr látek pro čiření je velký. Lze použít bentonit, bílkoviny jako např. vaječný bílek, mléčnou nebo rybí bílkovinu, želatinu, třísloviny a mnohé jiné. Čiření vína (krášlení) se musí provádět citlivě s vědomím možnosti zbavit víno nežádoucí pachuti nebo barvy a zároveň s vědomím, že nevhodným postupem lze o bohaté aroma víno značně ochudit.
Čiření se využívá také k získávání průzračně čistého piva.
V praxi je možné se setkat s adsorpčními odvlhčovači, které slouží k zajištění nízké vlhkosti vzduchu ve skladech nebo k vysušení místností např. po povodních.
Adsorbéry s aktivním uhlím nebo zeolitové rotační koncentrátory slouží k odstranění těkavých organických látek ze vzduchu.
Tlakovou cyklickou adsorpci PSA (Pressure Swing Adsorption) lze využít k získání koncentrovaného kyslíku v kyslíkových koncentrátorech. Podstata zařízení tkví ve schopnosti plynu být za zvýšeného tlaku adsorbován na některých pevných površích, např. na zeolitu. Pevné povrchy se liší schopností přitahovat určité plynné složky. Bude-li adsorbent poutat dusík ze stlačeného vzduchu, pak bude ze zařízení vycházet koncentrovaný kyslík. Naopak při použití adsorbéru s větší afinitou ke kyslíku získáme koncentrovaný dusík. Zároveň lze výběrem adsorpčního materiálu ovlivnit odstraňování i dalších příměsí jako je voda, CO2 atd. Následně při poklesu tlaku dochází k desorpci plynu z adsorbéru. Kyslíkové koncentrátory poskytující kyslík se využívají ve zdravotnictví pro pacienty s nízkou hladinou kyslíku v krvi.
Ve zdravotnictví se setkáváme s biomateriály sloužícími jako náhrady kloubů, tkání. Po implantaci náhrady do lidského nebo živočišného organismu dochází k adsorpci proteinů na povrch biomateriálu. Vrstva adsorbovaných proteinů je důležitá z hlediska odpovědi organismu na implantovanou strukturu. Živé buňky organismu totiž nekomunikují přímo s biomateriálovým povrchem, ale právě s vrstvou adsorbovaných proteinů.
Adsorpcí se připojují viry na hostitelskou buňku.
Nevýhody
Naopak k nežádoucí adsorpci a tím ke kumulaci látek dochází na jílovitých materiálech koryt řek, zvláště byla-li znečištěná voda přímo vypouštěna do vodních toků. Některé látky se dokonce mohou kumulovat na lipofilních membránách a lipidických složkách živé hmoty – např. planktonu, rybách. Nebezpečí pro živé organismy představují hlavně málo polární molekuly např. uhlovodíky a jejich chlorderiváty.