1.1
Maxwellova elektromagnetická teorie
Světlo je viditelná část elektromagnetického vlnění. Z Maxwellových rovnic plyne, že rychlost světla v elektricky nevodivém prostředí se vypočte dle vztahu (1):
,
kde
je permitivita vakua,
je relativní permitivita prostředí,
je permeabilita vakua a
je relativní permeabilita prostředí.
Ve vakuu mají relativní permitivita a relativní permeabilita hodnotu rovnou jedné. Rychlost světla ve vakuu je pak dána vztahem (2):
Dosazením permitivity a permeability vakua do vzorce (1) vyjde rychlost světla ve vakuu
, která je přibližně
. Rychlost světla ve vakuu nezávisí na kmitočtu. V hmotných prostředích, kde platí, že
, je rychlost světla závislá na hustotě prostředí (reprezentovanou indexem lomu n, diskutováno dále v kapitole 1.3) a na kmitočtu f. Při průchodu bílého světla rozhraním dvou prostředí tak díky rozdílným indexům lomu vzniká disperze (rozptyl) světla.
Vlnová délka (délka jedné periody kmitání) se vypočte dle vztahu (3):
,
kde
je rychlost světla a
je kmitočet.
Zajímavost
Změny elektrické a magnetické složky jsou spolu pevně svázány a popisují je tzv. Maxwellovy rovnice. Ze zobecněného Ampérova zákona vychází skutečnost, že časové a prostorové změny magnetické složky elektromagnetického pole jsou vázány s časovými změnami elektrické složky elektromagnetického pole. Z Faradayova indukčního zákona vychází skutečnost, že časové a prostorové změny elektrické složky elektromagnetického pole jsou vázány s časovými změnami magnetické složky elektromagnetického pole. Obě dvě složky jsou navzájem kolmé. Vektorovým součinem těchto vektorů dostáváme třetí, tzv. Poyntingův vektor, který je rovněž kolmý na oba vektory. Jde o směrový vektor udávající směr šíření výkonu vlny. Pro jednotlivé elektromagnetické vlny platí jejich vzájemná nezávislost.
Definice
Elektromagnetická vlna je složena ze tří navzájem kolmých (lineárně nezávislých) vektorů:
- vektor intenzity elektrického pole
- vektor magnetické indukce
- směrový vektor
Elektromagnetická vlna je znázorněna na obr. 1.
+

Obr. 1. Elektromagnetická vlna