8.3
Diabetes mellitus – akutní stavy
Souhrn
Příčinou onemocnění je porucha produkce inzulínu ve slinivce břišní. Rozlišujeme cukrovku-diabetes mellitus (DM) I. a II. typu. Děti mají DM pouze I. typu, při němž je úplná absence inzulínu, který se musí dodávat injekční formou. DM II. typu je klasický pro dospělý věk, ale vlivem životního stylu, a to špatným stravováním, nedostatkem pohybu a obezitou, je v současné době již rozšířen i u dětí. Jedná se o civilizační onemocnění. Zvláštností je gestační DM, který je pouze po dobu těhotenství. Normální hodnota krevního cukru v žilní krvi je v rozmezí 3,9 –5,5 mmol/l (milimol na litr). Pod tuto hranici hovoříme o hypoglykémii. Při hranici nad 10 mmol/l hovoříme o hyperglykemii, které při vzrůstající tendenci krevního cukru může vyústit až v hyperglykemické nebo ketoacidotické kóma. [3]
Příznaky prvního záchytu diabetu jsou odlišné u dítěte a dospělého. U dětí je nejčastější výskyt od předškolního věku až po adolescenci. Větší děti se mohou začít v noci znovu pomočovat. Velké ztráty tekutin vyvolávají žízeň. Organismus tak ztrácí močí velkou část toho, co přijal v potravě a musí žít ze svých zásob. Dítě tak hubne a začne si stěžovat na bolesti hlavy či břicha. Je nápadně unavené, nevýkonné a spavé. Pokud tyto první příznaky uniknou pozornosti rodičů, pokračuje tělesné strádání. Dochází k tak zvané hyperglykemické ketoacidóze, kdy se objevuje zvracení znemožňující nahradit tekutiny, které tělo ztrácí močí, rychle se rozvíjejí příznaky vážné dehydratace.
Ketoacidotické kóma vzniká buď při prvním záchytu cukrovky, nebo u léčené cukrovky na podkladě stresových faktorů, jako je infekce, operační výkon či úraz. Mezi příznaky patří zvracení, dušnost, bolesti břicha, slabost až porucha vědomí, acetonový zápach z úst, hluboké a rychlé dýchání, tak zvané Kussmaulovo. Je důležité vyšetřit vitální funkce a okamžitě zavolat záchrannou službu.
Hyperglykemie je zvýšená hladina cukru v krvi. Projevuje se častějším močením, suchou kůží, žíznivostí, ospalostí, únavou. Většinou je diagnostikována náhodně při preventivní lékařské prohlídce jako DM II. typu. Může vyústit až hyperglykemické kóma z důvodu kardiovaskulárních příhod nebo infekce při léčbě DM II. typu, kdy je hodnota glykemie okolo 40 mmol/l. Není však přítomno Kussmaulovo dýchání. I zde po vyšetření životních funkcí ihned voláme záchrannou službu.
Hypoglykemické kóma je akutní komplikace v léčbě DM. Příčinou je nedostatečný příjem potravy po podání inzulínu, vyšší fyzická aktivita nebo požití většího množství alkoholu. Příznaky hypoglykemie (poklesu hladiny cukru v krvi) jsou bolesti hlavy, snížení psychické výkonnosti, slabost, studený pot, pocit hladu. Hypoglykemie může vyústit až v kóma (bezvědomí) doprovázené křečemi. Tehdy je hodnota glykemie velmi nízká. První pomocí diabetikovi při vědomí je podání potraviny s vysokým glykemickým indexem, například coca-coly, džusu, cukrové vody nebo aplikace Glukagonu v injektoru, který má při sobě. Není vhodné podávat čokoládu či cukr! Při bezvědomí nebo křečích voláme neprodleně záchrannou službu. [3]
Zaujal nás článek MUDr. Michaely Pelikánové, ze kterého pro vás vybíráme části týkající se hypoglykémie, a to její záměnu za opilost a problematiku u předškolních dětí.
Zajímavost
„Hypoglykémie se projevuje zvýšenou nervozitou, malátností, zmateností, neschopností jasně myslet, rozmazaným viděním, nadměrným pocením a často i pádem s bezvědomím,“ osvětluje diabetoložka a obezitoložka Michala Pelikánová, proč si okolí snadno splete diabetika, kterého postihne diabetický šok, s opilcem. Hypoglykémie však na rozdíl od opilosti přichází náhle, jako blesk z čistého nebe. Opilost obvykle očekáváme, a pokud ne my, tak naše okolí.
Malé děti do šesti let hypoglykémii neavizují, a pokud u nich dochází k těmto stavům častěji, rychleji „spadnou“ do bezvědomí. https://www.vitalia.cz/clanky/prvni-pomoc-pri-hypoglykemii-cokolada-nepomuze-radeji-dzus/