3.5
Onemocnění slinivky břišní
3.5.1
Pankreatitis
Definice
Zánětlivé onemocnění slinivky břišní s projevy poruch jejích exogenních a endogenních funkcí.
Akutní forma patří mezi zánětlivé NPB (náhle vzniklý stav spojený s bolestí v epigastriu stálého charakteru, doprovázeno zvracením, které nepřináší úlevu, tachykardií a horečkou).
3.5.1.1
Etiopatogeneze
Na podkladu podráždění (iritace) pankreatu → aktivace prozánětlivé reakce: cytokinů, TNF, PAF (trombocyty aktivující faktor) → ↑permeabilita kapilár → instabilita buněčných membrán → aktivace trávicích enzymů přímo ve slinivce, ne až v duodenu, kam jsou za fyziologických pochodů vylučovány v neaktivní formě (amyláza, lipáza, proteázy – trypsin, chymotrypsin, fosfolipáza A, elastáza, karboxypeptidáza). Iritace pankreatu může být způsobena celou řadou faktorů (některé jsou velmi frekventované, jiné méně):
- akutní biliární pankreatitida (40–80 %) → obstrukce vývodu ductu pankreatiku → negativní vliv: přetlaku, toxicity žlučových kyselin a lecitinu
- alkoholická forma → přímá toxicita → zvýšení tonu Oddiho svěrače
- infekční etiologie: virová – příušnice, mononukleoza, hepatitida, (coxackie, leptospiróza).
- poléková – furosemid, indometacin, azatioprin, kortikoidy
- posttraumatická – úraz, operační trauma
- embolie či ischemie pankreatu
- nádory Vaterské papily nebo jejího okolí vedoucí k útlaku z vnějšku → obstrukce
- metabolické poruchy – hyperparathyreoidismus, hyperlipemie, hyperkalcemie…
- systémová onemocnění – SLE,
- idiopatická – bez jasné příčiny
3.5.1.2
Klinický obraz
- odráží příznaky související s trávením → dyspepsie (nauzea, zvracení nepřinášející úlevu)
- příznaky ze zánětlivého procesu → bolest, ↑TT, tachykardie, leukocytóza, ↑pankreatické enzymy v séru a moči
- příznaky spojené s rozvinutou formou pankreatitidy: od lehké formy přes zhoršující se stav až po těžkou formu provázenou lokální a systémovou odezvou na postupující proces
3.5.1.3
Dělení dle časového hlediska
- akutní – je blížeji popsána níže, v části dělení pankreatitidy dle forem
- chronická → je spojena s postupnou náhradou zánětem postižené tkáně pankreatu → fibrózní tkání. Proces je dlouhodobější, ale i tak → porucha exokrinní, ale i endokrinní funkce. Příznaky jsou obdobné, ale plíživé.
3.5.1.4
Dělení pankreatitidy dle formy – Atlantská klasifikace 1992
- Lehká forma
- Těžká forma
- Hemoragicko nekrotická – difúzní nekrózy – nejtěžší forma: nekrotická tkáň nemá odpovídající kvalitu → rozpad tkáně s krvácením.
Diagnostika, léčba, ošetřovatelská péče i prognóza je určována vážností stavu (celkovým zdravotním stavem) a formou probíhající pankreatitidy.
3.5.1.5
Diagnostika
Včasnou diagnostikou a léčbou se snažíme zastavit zhoršování stavu a předcházet těžším formám pankreatitidy. K diagnostice vážnosti a náročnosti léčby a ošetřovatelské péče lze využít řadu skórovacích systémů (Ranson scóre, APACHE II, Balthazar, Glasgow, TISS…), ale obecně jde o zhodnocení faktorů, které je nutné sledovat a vzít v potaz:
- anamnéza → pátráme po faktorech, které mohly iritovat pankreas, příznacích a faktorech, které mohou komplikovat již takto dost vážný stav:
- fyzikální vyšetření doplněné o FF → dle hodnot lze posoudit závažnost stavu, který se vyvíjí v čase, s tím souvisí i monitorace:
- laboratorní vyšetření:
- Zobrazovací techniky:
3.5.1.6
Léčba
Podstatou léčby je odstranění příčiny, snížení zátěže pankreatu a řešení celkového zdravotního stavu pacienta, který souvisí s formou a rozvojem možných komplikací. Lehké formy lze zvládnout menší intenzitou léčby, hlavně režimovými opatřeními, ale s přibývající tíží je nutné zvýšit intenzitu monitorace a léčby. Základní opatření u všech pacientů v akutním stádiu:
- klidový režim
- lačnění (↓ stimulaci produkce pankreatické šťávy) – pokud pacient zvrací → žaludeční sonda na spád
- parenterální výživa
- enterální výživa
+

Zdroj: Autor Alena Náhlovská, Triluminální enterální sonda, licence Creative Commons BY-SA 4.0.
Obr. 6. Triluminální enterální sonda
- léčba bolesti: preferují se silná analgetika v kombinaci se spasmolytiky, protože bolesti jsou velmi silné → Novalgin + Buscopan (i. v.) → slabé opiáty: Dipidolor, Tramadol → silnější – fentanyl, sufentanyl (ne Morfin – způsobuje spazmus Oddiho svěrače)
- prevence stresového vředu → blokátory protonové pumpy (Nolpaza i. v.)
- prevence TEN → nízkomolekulární hepariny, bandáž, vertikalizace (pokud je to možné)
- ATB (preparáty penetrující nekrózu): karbapenemy, chinolony, metronidazol → lze provést pod CT navigací aspiraci nekrotických mas → kultivace
- oxygenoterapie → NIV → UPV (dle výsledků krevních plynů a známek rozvíjejícího ARDS)
- léčba
- prevence mikrotrombotizace → heparinem (liší se názory v užití heparinu u sepse)
- ERCP, papilosfinkterotomie → u biliární příčiny (extrakce konkrementu), stenty
- chirurgické řešení (u infikovaných nekróz, absces…) → revizi: (laparoskopická transgastrická pankreatická nekrosektomie) nekrektomii a debridement zánětlivého ložiska → resekce, drenáže, anastomózy, sympatikotomie (u chronické formy)
3.5.1.7
Komplikace
- Žilní trombózy a plicní embolie
- DIK
- Absces
- Pankreatická pseudocysta
- Cukrovka s nutností aplikace inzulinu
Souhrn
Ošetřovatelská péče
Komplexnost ošetřovatelské péče v oblasti gastroenterologie velmi úzce souvisí s typem základního onemocnění a možných přidružených chorob. Sledování celkového zdravotního stavu a vlivu jeho aktuálních změn na uspokojování potřeb je nedílnou součástí ošetřovatelské péče. Oblasti, kterými je nutno se zabývat jsou zpracovány jako součást jednotlivých podkapitol, kde jsou popsány příčiny, klinický obraz, diagnostika, léčba, možné komplikace, a s tím souvisí rozsah ošetřovateslké péče.