Kapitola1
Ošetřovatelský proces u nemocné s karcinomem prsu
1.1
Charakteristika onemocnění a symptomatologie
Karcinom prsu je nejčastěji se vyskytující onkologické onemocnění. U žen tvoří asi čtvrtinu nádorových onemocnění. Onemocnění se vyskytuje i u mužů, jedná se však o malé množství případů oproti ženám. Etiologie není známa, tak jako u většiny nádorových onemocnění, existují ovšem rizika, která mohou vznik onemocnění ovlivnit:
- Genetické predispozice – při výskytu v rodině – hlavně v linii – babička-matka-dcera
- Věk – jednak věk nejčastějšího výskytu onemocnění (po 55. roce věku), brzký nástup menarche (před 12. rokem), pozdní menopauza (po 55. roce)
- Počet porodů – menší riziko u vícerodiček
- Hormonální – dlouhodobá hormonální substituční léčba
- Druhostranný karcinom prsu
- Demografické faktory – ve vyspělých zemích Evropy a Severní Ameriky je výskyt vyšší.
Výše uvedená rizika ovlivnit nemůžeme, existují ale rizika, na které má vliv naše chování a přístup ke svému životu a zdraví, tzv. životní styl jedince. Tyto faktory jsou obecně společné pro všechna nádorová onemocnění. Jsou to např.:
- Obezita
- Kouření
- Složení stravy (strava bohatá na tuky a hovězí maso zvyšuje rizika)
- Alkohol – jeho nadměrný příjem
- Pohyb – málo pohybu
Karcinom prsu se dělí na dva hlavní typy – neinvazivní (in situ) a invazivní.
Neinvazivní karcinom prsu může být duktální karcinom in situ – vychází z epitelových buněk duktů (mlékovodů) a lobulární karcinom in situ – z epitelových buněk mamárních lobulů.
Invazivní karcinom prsu je také buď z mlékovodů (až 80% všech karcinomů prsu) a lobulární.
Můžeme se také setkat s karcinomem bradavky – Pagetův karcinom.
Symptomatologie
Nejčastějším příznakem bývá nejdříve nebolestivá bulka, později hmatná neohraničená rezistence fixovaná k hrudní stěně (často v horním zevním kvadrantu), výtok z bradavky, její vpáčení. Kůže nad ložiskem má vzhled pomerančové kůry. Dále je to asymetrie prsů, bolest na pohmat. V podpaží můžeme nahmatat tuhé fixované uzliny.
Způsob šíření nádoru je pak lokálně (postupně zasahuje prsní tkáň), lymfaticky (nejdříve axilární uzliny) a krví (do plic, jater, kostí, mozku). [1,5]
Příklad
V odkazu na obrázek na webové stránce se podívejte na jednotlivá stádia rakoviny prsu a poté popište, jak probíhají.
Prevence karcinomu prsu
Prevence karcinomu prsu patří mezi velice důležité složky celostátního preventivního protinádorového programu. Základní preventivní opatření, které pro sebe může udělat každá žena a dívka, je samovyšetření prsu. Samovyšetření se provádí po skončení menstruace každý měsíc. Pokud již žena nemenstruuje, provádí jej pravidelně 1x za měsíc. Samovyšetření je nenáročné, důležité je osvojit si základní návyky, jak vyšetření provádět. K tomu nám poslouží následující video. Dalším vyšetřením je screeningová mamografie, která je hrazena ženám zdravotní pojišťovnou od 45 let věku každé 2 roky. V mezidobí si může žena zaplatit ultrasonografii prsu, pro větší jistotu. V případě jakéhokoliv nálezu žena vyhledá praktického lékaře nebo gynekologa, kteří ji odešlou na další vyšetření. Prevence je důležitá součást v boji proti rakovině prsu. Je škoda, že ne všechny ženy využijí nabízené možnosti. Stává se také, že si žena objeví bulku v prsu a otálí s návštěvou lékaře. Musíme neustále ženy upozorňovat na to, že jakýkoliv nález v prsu je třeba konzultovat s lékařem ihned. Pokud se bude jednat o nádorové onemocnění, je velice důležité včasné zahájení léčby, jen tak se dá dosáhnout co nejlepších výsledků.
Vyberte správnou kombinaci rizik karcinomu prsu:
Karcinom prsu se dělí na 2 typy:
Příklad
Prevence rakoviny prsu je velmi důležitá. Podívejte se na obrázek v odkazu a pak si napište, jaké kroky v prevenci rakoviny prsu děláte vy sami a vaši blízcí.
Shlédněte video: Ruce na prsa, které detailně ukazuje, jak správně provést samovyšetření prsu. Po ukázce si ve dvojicích zkuste, zda umíte správně provést edukaci tohoto vyšetření.
