3.5
Ovariální a menstruační cyklus
Ženský reprodukční cyklus tvoří ovariální a menstruační cyklus. Vlivem působení hormonů adenohypofýzy, vaječníků a endometriální sliznice probíhají cyklické změny na ovarium – ovariální cyklus a zároveň dochází ke změnám na sliznici děložní – menstruační cyklus.
3.5.1
Ovariální cyklus
Za nitroděložního vývoje děvčátka vznikají v ovariu vajíčka. Po narození již další nevznikají. Každé děvčátko se rodí s konečným počtem vajíček, které postupně, během života, zanikají. Každé vajíčko je kryto vrstvou buněk, které vytváří folikul.
Adenohypofýza vylučuje na základě podnětu z hypotalamu folikulostimulační hormon – FSH a luteinizační hormon – LH. FSH způsobuje zrání folikulu. Na vaječníku vzniká dutinka, které obsahuje jedno vajíčko. Během jednoho cyklu začíná růst více folikulů, ale dozrává vždy jen jeden s jedním vajíčkem. Zralý folikul měří asi 2cm, nazývá se Graafův folikul. Zrající folikul produkuje hlavně estrogen. V okamžiku dozrání folikulu dojde k vyplavení luteinizačního hormonu – LH, dojde k prasknutí Graafova folikulu a uvolnění vajíčka - nastává ovulace. Z prázdného Graafova folikulu vzniká žluté tělísko. Žluté tělísko produkuje hlavně progesteron. Pokud nedojde k oplodnění, začne žluté tělísko degenerovat, změní se na bílé tělísko – jizvičku na ovariu a hladiny estrogenu a progesteronu se sníží. V té době začíná zrání dalších folikulů a celý cyklus se opakuje. Změny hladin hormonů ovlivňují nejen ovarium, ale i endometrium – sliznici děložní. Tyto změny nazýváme menstruačním cyklem.
+
Zdroj: Autor Shazz, Order of changes in ovary, licence Creative Commons BY-SA 3.0.
Ovariální cyklus
3.5.1.1
Menstruační cyklus
Menstruační cyklus má čtyři fáze: proliferační, sekreční, ischemickou a menstruační. Během růstu a zrání folikulu dochází vlivem zvyšující se hladiny estrogenu k růstu děložní sliznice – proliferační fáze, která začíná asi pátý den od začátku menstruace. Asi 15. den cyklu, tedy po ovulaci, začíná další fáze – fáze sekreční, kdy dochází ke zvětšování žlázek. Sliznice se připravuje na přijetí oplozeného vajíčka. Pokud nedojde k oplození, dojde asi 12. den po ovulaci k degenerativním změnám na sliznici, ke kolapsu žlázek – ischemická fáze. Dochází k hemoragickému rozpadu endometria a k menstruačnímu krvácení – menstruační fáze.
Normální menstruační cyklus trvá 21 – 35 dní. Menstruační krvácení trvá v průměru 5dnů. Krevní ztráta je asi 20 – 74 ml. Menstruační cyklus může být ovlivněn stresem, vyčerpáním, změnou hmotnosti nebo nemocí.
+
Zdroj: Autor Malmstajn, Menstruacni cyklus, licence Creative Commons BY 3.0.
Menstruační cyklus
První menstruace je menarché. Nástup menstruace nastává kolem 12 roku věku.
Období, kdy žena ztrácí reprodukční schopnost (přibližně od doby, kdy se začnou objevovat první příznaky vyhasínání funkce ovarií do nástupu postmenopauzy) se nazývá klimakterium.
Poslední, konečný menstruační cyklus v životě ženy je menopauza. Je to takové krvácení, po kterém rok nedojde k novému krvácení. Většinou nastává kolem 50. roku věku ženy.
Postmenopauza začíná rok po poslední menstruaci.
Perimenopauza je období kolem menopauzy. Začíná rok před menopauzou a končí rok po menopauze.
3.5.1.2
Poruchy menstruačního cyklu
Poruchy menstruačního cyklu vznikají při poruchách funkce ovarií.
Amenorea je žádná menstruace. Rozlišujeme primární a sekundární amenoreu. O primární amenoree mluvíme, jestliže žena nedostane spontánní menstruaci po 15 roce věku. Jestliže se nedostaví menstruace u ženy, která již menstruovala po více než 9O dní, hovoříme o sekundární amenoree.
Oligomenorea – řídká menstruace – je cyklus delší než 36 dní a kratší než 90 dní.
Polymenorea – častá menstruace – je cyklus kratší než 22 dní
Hypermenorea – dlouhá menstruace – krvácení trvá déle než 9 dní
Hypomenorea – krátká menstruace – krvácení trvá méně než 2 dny
Menoragie – silná menstruace – krevní ztráta přesahuje 80 ml
Jednotlivé poruchy se mohou kombinovat. Mohou nastat i speciální případy nepravidelností krvácení. V důsledku krátkodobého poklesu hormonů po ovulaci se může objevit slabé, krátkodobé ovulační krvácení, které je považováno za fyziologické.
Dysfunkční krvácení je krvácení mimo cyklus. Po termínu, kdy se měla dostavit menstruace, dojde k silnému, protrahovanému krvácení, vlivem zakolísání hladiny estrogenů.
Metroragie – nepravidelný cyklus, krvácení mimo cyklus z nehormonálních příčin. Často u žen v postmenopauze.
3.5.1.3
Poruchy ovariálního cyklu
Poruchy ovariálního cyklu nemusí být provázeny poruchou menstruačního cyklu.
Anovulační cyklus je takový cyklus, při kterém nedochází k uvolnění zralého vajíčka a k následné produkci progesteronu. Může být zcela pravidelný.
Luteální insuficience znamená, že luteální fáze je zkrácená nebo žluté tělísko produkuje málo progesteronu v luteální fázi cyklu.