6.2
Vyšetření moči
Poznámka
K základním laboratorním vyšetřovacím metodám patří vyšetření moči. První ranní moč je pro vyšetření nejvhodnější, protože je nejkoncentrovanější. Základní metodou je fyzikální vyšetření, dále se vyšetřuje moč biochemicky a mikrobiologicky.
6.2.1
Fyzikální vyšetření moči
Definice
Při fyzikálním vyšetření moči hodnotíme barvu, zápach, zákal, pěnupříměsi (krev, hlen). Dalšími parametry vyšetření je stanovení množství, pHhustoty moči.
K základnímu posouzení patří vyhodnocení množství moči. Nejčastěji se měří množství moči za 24 hodin, tj. denní diuréza. Lze měřit i množství moči každou hodinu, tj. hodinová diuréza. Množství moči kolísá v závislosti na příjmu a ztrátě tekutin.
Poznámka
Stanovení pH moči se provádí vždy z čerstvé moči a stanovuje se diagnostickými proužky.
+
15. Diagnostické proužky k orientačnímu vyšetření moči
Obr. 15. Diagnostické proužky k orientačnímu vyšetření moči
Fyziologické pH moči je 5,0-6,5. V patologických situacích odráží pH moči poruchy acidobazické rovnováhy.
Diagnostické proužky slouží rovněž ke stanovení různých patologických příměsí v moči (přítomnost krve, bílkoviny, glukózy).
Hustota moči je dána hmotnostní koncentrací všech rozpuštěných látek vyloučených do moči. Za normálních okolností se hustota moči pohybuje v rozmezí 1015-1025 kg/m3. Hustota moči se měří urometrem.
+
16. Urometr
Obr. 16. Urometr
6.2.2
Biochemické vyšetření moči
Poznámka
Biochemické vyšetření moči zahrnuje chemický rozbor, vyšetření močového sedimentu, Hamburgerův sediment nebo clearence kreatininu.
6.2.2.1
Moč chemicky + močový sediment
Poznámka
Chemické vyšetření moči se provádí z čerstvé moči. Stanovuje se pHhustota moči, přítomnost bílkoviny (proteinurie), glukózy (glykosurie), ketolátek (ketonurie), bilirubinuurobilinogenu, krve (hematurie) a dusitanů v moči. Chemické vyšetření bývá doplněno o vyšetření močového sedimentu.
V močovém sedimentu se navíc stanovuje přítomnost červených krvinek (erytrocyturie), bílých krvinek (leukocyturie), válců, epitelií, krystalů, bakterií, kvasinek, hlenuspermií.
6.2.2.2
Vyšetření močového sedimentu dle Hamburgera
Poznámka
U vyšetření močového sedimentu podle Hamburgera se stanovuje množství červených krvinek, bílých krvinek a válců v moči, která je sesbírána za určité časové období (obvykle 3 hodiny).
6.2.2.3
Vyšetření moči na speciální metabolity
Poznámka
Speciálními metabolity v moči je kyselina vanilmandlováhomovanilová. Kyselina vanilmandlová je metabolit adrenalinu, kyselina homovanilová je metabolit noradrenalinu. Vyšetření moči na tyto metabolity se indikuje při podezření na nádor dřeně nadledvin, tzv. feochromocytom.
Zajímavost
Feochromocytom, nádor dřeně nadledvin, který vyplavuje katecholaminy (adrenalin a noradrenalin), se projevuje záchvatovitou hypertenzí.
Poznámka
Dalšími metabolity, které lze v moči vyšetřovat, jsou oxalátycitráty, které se vyšetřují pro určení močových kamenů.
6.2.2.4
Clearence kreatininu
Poznámka
Kreatininová clearence slouží ke zjištění schopnosti ledvin glomerulární filtrace. Kromě odběru moči je nutné odebrat krev, protože se porovnává množství některých látek v krvi (urea, kreatinin, ionty a další) a v moči. Fyziologická clearence kreatininu je 1,33-2 ml/s. V počáteční fázi selhání ledvin je ≤ 0,8 ml/s, v pokročilé fázi ≤ 0,4 ml/s.
6.2.3
Mikrobiologické vyšetření moči
Definice
Mikrobiologické vyšetření moči spočívá v kultivaci moči s cílem vykultivovat mikroorganizmy, identifikovat je a určit jejich citlivost nebo rezistenci na antibiotika. Pro mikrobiologické vyšetření moči se používá zkratka K+C (kultivace a citlivost). Podmínkou pro získání spolehlivého nálezu je dodržení zásad přísné asepse, abychom moč sekundárně nekontaminovali.