9.4
Bronchoskopie
Definice
Bronchoskopie je endoskopické vyšetření průdušek a umožňuje prohlédnout hrtan, průdušnici a průdušky.
Poznámka
Při bronchoskopii se používá rigidní nebo flexibilní endoskop (ten umožňuje prohlédnout navíc i pravý horní lalok plic).
+
Obr. 37. Bronchoskop se zdrojem světla
Vyšetření je indikováno u nemocných s dlouhodobým kašlem, vykašláváním krve, poraněním dýchacích cest, před pneumochirurgickým zákrokem, dále k získání vzorku sputa, vzorku tkáně na cytologické vyšetření, k odsátí sekretu (tzv. bronchoskopické odsávání) a k odstranění cizího tělesa.
+
Obr. 38. Intubační bronchoskop
Zajímavost
Pravá průduška odstupuje od průdušnice pod větším úhlem, proto cizí těleso zapadá nejčastěji právě do ní.
Poznámka
Bronchoskopie se provádí na specializovaných pracovištích, na jednotce intenzivní péče nebo anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Před vyšetřením se u dospělých provede místní znecitlivění hltanu. Rigidní endoskop se pacientovi zavádí ústy, flexibilní endoskop lze zavést přes dutinu nosní, ale i přes tracheostomii či endotracheální rourku. Bronchoskopie se u dětí provádí vždy v celkové anestezii.
V případě celkové anestezie se u pacienta provede předoperační vyšetření, podává se premedikace a antitusika. Lačný musí být pacient nejen před celkovou anestezií, ale i před místním znecitlivění a musí odstranit zubní protézu. Po výkonu musí být nadále ještě 2 hodiny lačný (prevence aspirace) a sledujeme vykašlávání (především případnou krev ve sputu), dušnost, stridor, bolest na hrudi.