3.3
Soustava svalová
Soustava svalová zajišťuje veškerý pohyb člověka ve smyslu biologickém (pohyb), ale i společenském (mimika, řeč, písmo atd.). Základní funkcí všech tří typů svaloviny je kontraktilita, tj. přeměna chemické energie na mechanickou.
svalovina příčně pruhovaná – kosterní
- je vázaná na kostru
- zpravidla překrývá jeden nebo i více kloubů, tudíž svalová kontrakce nebo relaxace vede ke změně postavení a pohybu kostí, konvekci dýchacích plynů
- buňky kosterního svalstva vznikají z mezodermu, diferenciace probíhá od 5. týdne intrauterinního života
biochemické složení kosterního svalu
- 75 % H2O
- 20 % bílkoviny
- 1 % anorganické látky (např. draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor)
- zbývající část tvoří svalový glykogen, fosfagen (ATP + kreatinfosforečná kyselina)
- myoglobin
- bílkoviny
- kontraktilní – aktin a myozin (myozinu je nejvíce)
- regulační – troponin a tropomyozin
stavba kosterního svalu
- svalové vlákno, buňka kosterního svalu je mnohojaderná, o průměru 10 – 100 µm, dosahuje délky až 20 cm
- v sarkoplazmě se nachází myofibrily o průměru 1– 2 µm, které se člení na sarkomery
- sarkomera je základní kontraktilní jednotkou svalu, její základní strukturu tvoří filamenta (tj. kontraktilní bílkoviny aktin a myozin)
- ve šroubovici aktinového vlákna se nachází regulační bílkoviny – troponin a tropomyozin
- příčné pruhování je způsobeno rozdílnou lomivostí světla v různých částech svalového vlákna
- cévní zásobení kosterního svalu je vysoké (na 1 mm2 se nachází 2 – 2,5 tisíce kapilár)
Poznámka
Podstatou strukturní změny je stah – kontrakce. Ta závisí na zasouvání aktinových filament mezi filamenta myozinová. Relaxační bílkoviny zastupuje troponin – jeho molekuly jsou na aktinových vláknech a kolem něho se otáčí tropomyozin. Jako informační látka pro započetí a ukončení kontrakce slouží Ca2+. Podstatou svalové práce je přeměna chemické energie na mechanickou. Přímým zdrojem energie je ATP (adenosintrifosfát) a jeho štěpení na ADP (adenosindifosfát), v klidu udržuje elastičnost svalu. Dalším zdrojem je kreatinfosfát, v klidu a během lehké zátěže volné mastné kyseliny. Při stoupající intenzivní zátěži nestačí lipidy dodat dostatek energie, proto je nejvíce využito rozštěpené glukózy a glykogenu. Metabolismus glukózy a glykogenu na CO2 a H2O za přísunu kyslíku (aerobní glykolýza) poskytuje dostatek energie k resyntéze ATP z ADP. Určitého množství ATP (energie) je dosaženo i štěpením glukózy a glykogenu bez potřeby kyslíku (anaerobní glykolýza) a vzniká kyselina mléčná. Přesto, že rychle přechází do krevního oběhu, hromadí se ve svalech → vzniká únava a bolest svalů. Kyselina mléčná je využita jako zdroj energie pro srdeční sval, přechází do jater, kde se ukládá ve formě glykogenu. Vysoká hladina kyseliny mléčné způsobuje posun pH ve smyslu metabolické acidózy, ta je částečně kompenzovaná respirací. V průběhu svalové práce dochází k vazodilataci → stoupá přítok krve → vzrůstá dodávka O2, jeho spotřeba je úměrná vynaložené energii. Je-li však svalová činnost velmi intenzivní, aerobní resyntéza energetických zásob nestačí pokrýt potřebu. Z toho důvodu je využita anaerobní glykolýza, která umožňuje na krátkou dobu svalovou práci mnohem větší intenzity, než bez ní. (Např. – při sprintu je téměř 85 % energie získáno anaerobně, naproti tomu při běhu na dlouhé tratě je anaerobně hrazeno pouze 5 %). Po zátěži se k odstranění kyseliny mléčné, doplnění ATP a kyslíku vyčerpaného z myoglobinu spotřebovává dodatečné množství kyslíku. Jeho množství je úměrné poptávce během svalové činnosti, která způsobila kyslíkový dluh. Dojde-li k úplnému vyčerpání zásob ATP a kreatinfosfátu, dojde k extrémní ztuhlosti – rigor. Po smrti se tento stav nazývá rigor mortis.
vlastnosti kosterního svalu
- fyzikální
- fyziologické
projevy činnosti svalu
- mechanické – stažlivost, tj. kontraktilní odpověď; kontrakce může být:
Mechanická odpověď na jediný podnět (akční potenciál) se označuje jako svalové trhnutí. Při použití dvou a více podnětů bude odpověď záviset na časovém intervalu mezi nimi. Grafický záznam svalové odpovědi znázorňuje tzv. myografická křivka.
motorická jednotka
Každý jednotlivý motoneuron a svalová vlákna jím inervovaná tvoří motorickou jednotku. Počet svalových vláken v motorické jednotce kolísá (je vyšší např. u svalů vykonávajících jemné a přesné pohyby).
Sval (musculus) je aktivní jednotkou pohybové soustavy, jsou uloženy ve skupinách s funkcí ve směrech:
- agonisté – jsou svaly působící a iniciující pohyb v jednom směru
- antagonisté – vyvolávají protichůdný pohyb
- synergisté – spolupůsobí na provedení určitého pohybu
- funkce lokomoční (pohybová), posturální (stabilizační, fixační, zpevňovací, antigravitační) – např. hluboké svaly zádové, svaly šíjové, hýžďové, extenzory dolních končetin apod.
U většiny svalů lze rozlišit:
- svalové bříško
- šlacha svalu (tendo musculi) – je z vazivové tkáně a pomocí ní se sval připojuje ke kosti, šlacha rozprostřená do plochy se nazývá aponeuróza
- fascie – tvoří vazivová pouzdra obalující jednotlivé svaly nebo svalové skupiny
- šlachové pochvy (vaginae tendineum) – jsou uloženy na nejpohyblivějších místech končetin v oblasti ruky a nohy, umožňují klouzání šlach v určených místech
- tíhové váčky (bursae synoviales) – jedná se o dutinky vyplněné tekutinou, patří k měkkým částem kloubního aparátu, jsou v místech největšího pohybu šlachy a snižují tření (tzv. šlachové); podkožní jsou uložené tam, kde kůže naléhá na kostěný podklad (např. u kolenního nebo loketního kloubu)
- sezamské kosti (ossa sezamoidea) – vyskytují se v prostoru úponu šlachy na kost, a tím zvětšují páku působení svalového tahu; mají za úkol centrovat úpon šlachy a chrání šlachy před třením o kost; na horní končetině jsou nejčastěji v oblasti metakarpofalangeálních kloubů; konstantně se nacházejí např. na dolní končetině (patella, pod hlavicí první nártní kosti);
3.3.1
Krajiny a svaly hlavy
krajiny oblasti hlavy – regiones capitis
- krajiny mozkové části
- krajiny obličejové části
krajiny mozkové části
krajina čelní (regio frontalis), krajina temenní (regio parietalis), krajina spánková (regiotemporalis), krajina týlní (regio occipitalis), krajina – jáma pod spánkovou oblastí (fossa infratemporalis)
krajiny obličejové části
krajina očnicová (regio orbitalis), krajina nosní (regio nasalis), krajina pod očnicemi (regio infraorbitalis), krajina lícní (regio zygomatica) – oblast obrysů kosti lícní, krajina tvářová (regio buccalis), krajina příušní žlázy a žvýkacího svalu (regio parotideomasseterica), zadní část (fossa retromandibularis), krajina ústní (regio oralis), krajina bradová (regio mentalis )
SVALY HLAVY – M. CAPITIS
Svaly hlavy se dělí na dvě skupiny:
- svaly mimické – obličejové
- jsou uloženy pod kůží, na rozdíl od ostatních kosterních svalů nemají fascie
- většina jich začíná na kostech hlavy nebo hlavových fasciích a upínají se do kůže
- jsou soustředěny zejména kolem přirozených obličejových otvorů (oči, ústa, nosní dírky, zevní zvukovod)
svaly klenby lebeční
- jsou k okostici klenby lebeční mezi kostí čelní a týlní připojeny jen řídkým vazivem, pevně srůstají s vlasatou částí (vazivová blána – galea aponeurotica, čelní sval – venter frontalis, týlní sval - venter occipitalis)
- svaly štěrbiny oční – musculus orbicularis oculi – význam při reflexním sevření víček a jejich pohybu
svaly štěrbiny ústní – dělí se na dvě skupiny
- svaly uzavírající štěrbinu ústní – musculus orbicularis oris
- svaly radiálně se rozbíhající od štěrbiny ústní – rozšiřují ústní otvor
- svaly žvýkací – čelistní
Začínají na kostech mozkové části a upínají se na dolní čelist, výsledným efektem při jejich fyziologické kontrakci je žvýkání.
+

Obr. 23. Mimické svalstvo
3.3.2
Krajiny a svaly krku
krajiny krku
přední krajina (regio colli anterior ) – zahrnuje trigonum submandibulare a trigonum caroticum obou stran, oblast svalu sternokleidomastoideus (regio sternocleidomastoidea); boční krajina ( regio colli lateralis) – zde spadá i vkleslina nad klíční kostí (fossa supraclavicularis major, tj. trigonum omoclaviculare); zadní krajina ( egio colli posterior)
SVALY KRKU – MUSCULI COLLI
Svaly krku leží ve dvou vrstvách, a to povrchové a hluboké.
povrchová vrstva
hluboká vrstva
3.3.3
Krajiny a svaly hrudníku
krajiny hrudníku
Na hrudníku se rozlišují vertikálně probíhající orientační čáry:
SVALY HRUDNÍKU – MUSCULI THORACIS
Svaly hrudníku dělíme na dvě skupiny:
- na povrchové – mají vztah k pletenci horní končetiny
- hluboké – jedná se o vlastní svaly hrudníku
povrchové svaly
hluboké (vlastní) svaly hrudníku
bránice (diaphragma)
Bránice je nepárový, plochý sval ve tvaru kopule, konvexně vyklenuta do dutiny hrudní. V oblasti linea medioclavicularis sahají klenby vlevo do úrovně pátého a vpravo čtvrtého mezižebří. Při její kontrakci se klenby oplošťují a zvětšuje se objem dutiny hrudní. Na bránici lze rozeznat část svalovou (pars muscularis), od které přechází svalové snopce směrem do středu v část šlašitou, tzv. centrum tendineum bránice. Na hrudní stěnu bránice se přikládají plíce a srdce, na břišní stěnu játra, žaludek, slezina, slinivka břišní, dvanácterník, ledviny a nadledviny. Svalové snopce ohraničují na bránici několik otvorů:
Funkce bránice – je hlavním dýchacím svalem – její podíl na vitální kapacitě plic činí asi 60 %. Mezi hrudní a žeberní, žeberní a bederní částí bránice se vytváří trojúhelníkovité štěrbiny, které mohou být mimo jiné místem vzniku brániční kýly.
3.3.4
Krajiny a svaly břišní
krajiny břišní
- epigastrium – horní část břicha (laterální krajiny: regio hypochondrica dextra et sinistra)
- mezogastrium – střední část břicha (její laterální krajiny: regio abdominis lateralis dextra et sinistra, střední krajina pupeční: regio umbilicalis)
- hypogastrium – dolní část břicha (její laterální krajiny: regio inguinalis dextra et sinistra, střední krajina stydká: regio pubica)
+

Obr. 24. Krajiny břišní
SVALY BŘICHA – MUSCULI ABDOMINIS
Svaly břišní – mm. abdominis, se z topografického hlediska rozdělují na laterální, ventrální a dorzální svaly stěny břišní.
laterální skupina svalů
Svaly laterální skupiny jsou uloženy ve třech vrstvách: zevní sval na povrchu, pod ním následují vnitřní a příčný. Patří ke svalům plochým a vytváří plošné šlašité útvary – aponeurózy.
- m. obliguus externus abdominis
- m. obliguus internus abdominis
- m. transversus abdominis
Malý počet svalových snopců vnitřního a příčného svalu se odděluje a tvoří společně sval zdvíhající varle, m. cremaster.
ventrální skupina svalů
- m. rectus abdominis
- m. pyramidalis – pyramidový sval
Vzhledem k tomu, že laterální a ventrální skupina svalů začíná na dolních žebrech, účastní se na mechanismu dýchání – expiriu. Svaly stěny břišní společně s bránicí udržují za fyziologických podmínek optimální nitrobřišní tlak. Ten napomáhá udržení orgánů dutiny břišní ve fyziologické poloze. Při ochabnutí napětí svalů (atonie) dochází k poklesu vnitřních orgánů (ptosis) s možnou následnou poruchou jejich funkce.
Bílá čára (linea alba) – probíhá od processus xiphoideus ke sponě stydké. V horní části dosahuje šířky 1-2 cm, místy je tenká s méně zřetelnými štěrbinami, které mohou být místem tvorby kýly. Asi uprostřed linea alba se nachází pupek (umbo), kde opět vzniká za určitých okolností pupeční kýla (hernia umbilicalis). V období intrauterinního života probíhaly přes pupek vena umbilicalis a arterie umbilicales jako součásti pupeční šňůry. Po porodu dochází k jejich obliteraci.
Břišní lis napomáhá při vyprazdňování (defekace a mikce), dále při porodu.
zadní svaly stěny břišní
- m. quadratus lumborum – čtyřhranný sval bederní, podílí se na tahu kosti kyčelní, při oboustranné kontrakci táhne bederní páteř dozadu
3.3.5
Svaly a krajiny zádové
krajiny zad
svaly zádové (musculi dorsi)
povrchové svaly zádové – m. dorsi superficiales
hluboké svaly zádové – mm. dorsi profundi
Jednotlivé svaly se podílejí na pohybu hlavy a pohybu a postavení páteře.
3.3.6
Krajiny a svaly horní končetiny
krajiny horní končetiny – regiones membri superiores
svaly horní končetiny (mm. membri superioris)
Svaly horní končetiny se topograficky dělí na dvě skupiny
3.3.6.1
Svaly pletence horní končetiny
- m. deltoideus – deltový sval (pohyby paže, tah dopředu a dozadu, pronace, supinace, abdukce, udržení postavení ramenního kloubu)
- m. supraspinatus – nadhřebenový sval (abdukce a zevní rotace paže)
- m. infraspinatus – podhřebenový sval (tah a zevní rotace paže)
- m. teres minor – malý sval oblý (supinace paže a tah dozadu)
- m. teres maior – velký sval oblý (pronace paže, tah dozadu a k tělu, tj. addukce)
- m. subscapularis – sval podlopatkový (pronace paže a přitažení k trupu)
3.3.6.2
Svaly volné horní končetiny – svaly paže
přední skupina svalů
zadní skupina svalů
3.3.6.3
Svaly volné horní končetiny – svaly předloktí
přední skupina svalů
povrchová vrstva
druhá vrstva
třetí vrstva
čtvrtá vrstva
laterální skupina svalů
dorzální skupina svalů
hluboká vrstva
3.3.6.4
Svaly ruky – mm. manus
Svaly ruky se dělí na dvě skupiny
- svaly dlaně – svaly dlaně se dále dělí na svaly palce (thenaru), svaly malíku (hypothenaru), svaly střední skupiny
- svaly intermetakarpálních prostorů
Funkcí svalů thenaru a hypothenaru jsou pohyby palce a malíku ve smyslu abdukce, addukce, opozice, flexe.
svaly thenaru
svaly hypothenaru
svaly střední skupiny
Prostory mezi záprstními kůstkami (ossa metacarpi) vyplňují tzv. mm. interossei palmares et dorsales. Jejich společnou funkcí je flexe v metakarpofalangeálních kloubech, extenze v interfalangeálních kloubech, abdukce a addukce druhého, čtvrtého a pátého prstu k ose prstu třetího.
3.3.6.5
Synoviální šlachové pochvy ruky
Na dlaňové straně ruky jsou uloženy šlachové pochvy (vaginae synoviales digitorum manus). Největší z nich (vagina synovialis communis musculorum flexorum) je uložena v dlani v canalis carpi. Má zavzaty šlachy povrchového a hlubokého ohybače prstů. S touto pochvou se spojuje pochva flexoru malíku. Na druhém až čtvrtém prstu dlaňové strany jsou samostatné šlachové pochvy. Samostatně je taktéž uložena šlacha dlouhého ohybače palce. Šlachové pochvy hřbetní strany ruky jsou uloženy v místě přechodu z předloktí na hřbet ruky, obsahují šlachy zadní skupiny předloktí.
3.3.7
Krajiny a svaly dolní končetiny
krajiny dolní končetiny (regiones membri inferioris)
krajina hýžďová (regio glutaea), krajiny stehna (regiones femoris anterior, posterior), krajiny kolenní (regiones genus anterior, posterior), zde spadá fossa poplitea), krajiny bérce (regiones cruris anterior, posterior), krajiny nohy (regiones pedis, hřbet nohy – dorsum pedis, ploska nohy – planta pedis, oblast paty – regio calcanea)
svaly dolní končetiny (mm. membri inferioris)
Na základě topograficko – anatomických vztahů se dělí na:
3.3.7.1
Svaly kyčelní – m. coxae
přední skupina svalů
zadní skupina svalů
Funkcí hýžďových svalů je abdukce, rotace, extenze kyčelního kloubu, určitá místa m.gluteus maximus a medius jsou určena k aplikaci i. m. injekcí, viz ošetřovatelské postupy.
(Další svaly zadní skupiny – m. tensor fasciae latae, m. piriformis, m. gemelus superior, inferior, m. obturatorius internus, externus, m. guadratus femoris).
3.3.7.2
Svaly volné dolní končetiny
stehenní svaly mm. femoris
ventrální skupina
vnitřní skupina svalů
zadní skupina svalů
Stehenní kanál (canalis femoralis) není za fyziologických podmínek vytvořen. Pod tříselným vazem je zeslabené místo (anulus femoralis), vyplněný řídkým vazivem nebo lymfatickou uzlinou. V případě stehenní kýly se toto místo stává její tzv. vnitřní brankou.
svaly bérce – mm. cruris
přední skupina svalů
laterální skupina svalů
zadní skupina svalů – povrchová
zadní skupina svalů – hluboká
svaly nohy - mm. pedis
Svaly nohy se dělí na svaly hřbetu nohy, plosky nohy a vmezeřené svaly.
svaly hřbetu nohy
svaly plosky nohy
svaly v intermetatarzálních prostorech
V dolní části bérce a v oblasti nohy se nachází synoviální pochvy. Z přední strany bérce přechází na hřbet nohy tři pochvy, další jsou za vnitřním kotníkem a na spodní ploše prstů nohy.
3.3.8
Svalové dno pánevní
Svalové dno pánevní je tvořeno dvěma oddíly:
- diaphragma pelvis
- diaphragma urogenitale
diaphragma pelvis
diaphragma urogenitale
+

Obr. 25. Povrchové kosterní svaly (zepředu, výběr)
+

Obr. 26. Povrchové kosterní svaly (zezadu, výběr)