4.2
Krev
Krev je intravaskulární tekutinou, objem krve u dospělého jedince koreluje s tělesnou hmotností. V průměru činí 4,5 až 6 l u mužů, u žen asi o 10 % méně.
základní charakteristika krve
- červená tekutina, zvláštního zápachu, sladkoslané chuti, určité viskozity (viskozita krve je vzhledem k obsahu krevních elementů vyšší než viskozita samotné plazmy)
- pH 7,4 (méně než 7,36 = acidémie, více než 7,44 = alkalóza = bazemie, rozpětí méně než 7,0 a více než 7,8 = hranice neslučitelné se životem)
- náhlé ztráty krve 1 500 ml a více jsou životu nebezpečné (bez obtíží 550 ml); pomalý úbytek krve snáší lidský organismus lépe, avšak při déletrvajícím stavu se projeví anémií a dalšími navazujícími symptomy
Poznámka
Viskozita: stoupá, jestliže se zvyšuje hematokrit nebo klesá rychlost proudění krve, nebo v případě shlukování – penízkovatění erytrocytů (u srpkovité anémie – syntéza patologických hemoglobinů); může v malých cévách způsobit zástavu průtoku krve → určete další rizika a další příčiny vysoké viskozity, objasněte vliv na srdeční činnost a tlak krevní.
funkce krve
- transportní (dýchacích plynů O2 a CO2, živin, hormonů, vitaminů, zplodin metabolismu ve směru ke tkáním a zpět, tepla – oteplování/ochlazování)
- homeostáza – udržování stálého vnitřního prostředí (udržení pH, rozložení elektrolytů, rozložení objemu krve)
- obranyschopnost organismu – účast na imunitních reakcích
- hemostáza a hemokoagulace – zástava krvácení a srážení krve
složení krve
- formované elementy krevní = erytrocyty, leukocyty, trombocyty a tekutá složka, tj. krevní plazma
- centrifugací dochází k oddělení erytrocytů a krevní plazmy; mezi plazmou a erytrocyty se vytvoří tenká bílá, neprůhledná vrstva leukocytů a trombocytů (tzv. buffy coat, tvoří asi 1 % z celkového objemu krve)
- hematokrit (HTK) – je poměr objemu červených krvinek a plazmy (procentuální vyjádření objemu erytrocytů v jednotce krve)
+

Obr. 28. Složení krve
+

Obr. 29. Hematokrit a příčiny jeho změny