Kapitola9
Speciální farmakologie – léčba běžných onemocnění - kašel, bolest, alergie, rýma
9.1
Farmakoterapie kašle
Definice
Kašel patří mezi nejdůležitější obranné mechanismy lidského organismu a je to častý příznak onemocnění dýchacího ústrojí. Také je to symptom mnoha závažných onemocnění. Kašel je jedním ze tří obranných reflexů, které chrání dýchací systém před poškozením či možném vdechnutí dráždivých látek. Další dva jsou kýchání a Kratschmerův reflex.
Kašel vzniká podrážděním receptorů ve velkých dýchacích cestách, zevních zvukovodech, paranasálních dutinách, pleuře, bránici a perikardu.
Receptory reagují na podráždění mechanické (hlen, cizí těleso), chemické (toxiny), termické (studený vzduch).
Kašel je základní symptom onemocnění bazálních i závažných. Nejčastější příčinou kašle je onemocnění dýchacích cest. Pro diagnostickou rozvahu je nutné správné posouzení vzniku kašle, charakteru a délky trvání [12].
Tabulka 1. Dělení kašle dle doby trvání
Akutní kašel | Chronický kašel Trvá déle než 3 týdny až 8 týdnů |
Produktivni | Produktivní |
Suchý, dráždivý | Suchý, dráždivý |
9.1.1
Akutní dráždivý kašel
Akutní dráždivý kašel je doprovodný příznak akutního respiračního onemocnění. Příčinou jsou: záněty horních cest dýchacích, rinitidy, sinusitidy, kdy dochází k edému sliznice – nebývá však přítomna hypersekrece hlenu. Dále virové infekce, které jsou provázeny celkovými příznaky – únava, febrilie. Akutní dráždivý kašel lze léčit symptomatickými léčivy antitusiky a dekongestivy [12].
9.1.2
Akutní produktivní kašel
Je překročena bazální sekrece hlenu, který je odstraněn pomocí kašlacího reflexu. Dochází k patologické hypersekreci hlenu v dýchacích cestách. Příčinou akutního produktivního kašle je akutní bronchitida, pneumonie, plicní edém, plicní absces a také hlen, který stéká do nosohltanu z nosní sliznice a paranazálních dutin – dráždění ke kašli vyvolá retronazální sekrece „zadní rýma“.
Léčba akutního kašle:
- Antitusika – slouží k tlumení suchého, dráždivého kašle, který pacienta obtěžuje
- Mukolytika – štěpí hlen, nasazují se po přechodu na produktivní kašel
9.1.3
Léčba akutního kašle - antitusika
Antitusika jsou léčiva tlumící suchý dráždivý kašel. K tlumení kašle se přistupuje tehdy, je-li kašel neúčelný, nevede k vykašlání hlenu a pacienta vyčerpává. Používají se pouze po nezbytně nutnou dobu. Antitusika dělíme na kodeinová a nekodeinová.
9.1.3.1
Antitusika kodeinového typu
Působí centrálním mechanismem účinku, snižují citlivost centra pro kašel, disponují analgetickým efektem. Ve vyšších dávkách tlumí centrum pro kašel. Řadíme sem středně účinné opioidní agonisty.
Zástupci:
- Kodein je antitusikum s analgetickým účinkem. Kontraindikací je obtížná expektorace u CHOPN. Nežádoucími účinky jsou zácpa, nauzea, zvracení, útlum dechového centra, retence moči, závislost
- Dalšími zástupci jsou etylmorfin a folkodin.
- Dextrometorfan nemá analgetický účinek, netlumí dechové centrum [2].
9.1.3.2
Antitusika nekodeinového typu
Řadíme sem syntetické látky, které působí tlumivě na reflexní zóny kašle v dýchacích cestách. Jejich výhoda oproti antitusikům kodeinového spočívá v tom, že jsou nenávyková a netlumí dechové centrum.
Zástupci:
- Butamirát má nespecifický anticholinergní a bronchospasmolytický účinek.
- Dropropizin je silné antitusikum s periferním působením, blokuje senzitivní místa v laryngotrecheální oblasti a tím snižuje dráždivost ke kašli, má také mírný antihistaminový účinek a působí tedy i na kašel alergického původu.
- Levodropropizin – má podobné účinky jako dropropizin, nepodává se dětem do 2 let [2].
9.1.4
Léčba akutního kašle – expektorancia
Definice
Expektorancia jsou heterogenní skupinou léčiv, která usnadňuje odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest [2].
Mechanismus účinku je komplexní. Řadíme sem mukolytika, sekretolytika a sekretomotorika. Expektorancia a antitusika by neměla být podávána současně pro možné nahromadění a stázu hlenu v bronších se všemi riziky z toho vyplývajícími – superinfekce. Je potřebné dodržovat časový odstup při použití expektorancia přes den (max. do 18. hodiny) a antitusika na noc.
Mukolytika a sekretolytika se používají k léčbě akutního produktivního kašle provázejícího akutní respirační infekty. Jejich indikacemi jsou: akutní bronchitida, exacerbace CHOPN, pneumonie, sinusitida, ale i otitida. Mukolytika snižují viskozitu bronchiálního sekretu tím, že ovlivňují jeho fyzikálně-chemické vlastnosti. Sekretomotorika stimulují činnost bronchiálních žlázek, zvyšují produkce řídkého hlenu v dýchacích cestách.
Zástupci:
- Acetylcystein – redukuje disulfidické můstky mukopolysacharidových řetězců hlenu, čímž dochází ke snížení viskozity hlenu. Má také antioxidační účinek. Po perorálním podání nastává plný účinek po 2 až 3 dnech i později. Nežádoucími účinky jsou GIT potíže, cefalgie, tinitus.
- Karbocystein – má podobné využití jako acetylcystein a výhodnější farmakokinetické vlastnosti
- Mesna má velmi silný mukolytický účinek, nepoužívá se k léčbě akutního kašle. Používá se k uvolnění nosních průduchů při chronických sinusitidách.
- Erdostein – je syntetický derivát aminokyseliny methioninu. Působí tak, že rozrušuje disulfidické můstky glykoproteinů hlenu a tím upravuje viskozitu a elasticitu hlenu. Má významné protizánětlivé působení a antioxidační účinek. Zvyšuje koncentraci amoxicilinu a klarithromycinu v bronchiálním sekretu a tím urychluje nástup účinku antibiotik. Je také mukokinetikem – zlepšuje mukociliární clearance, podporuje čištění respiračního traktu a mukoregulátorem – omezuje hypersekreci hlenu a objem sputa. Hojně se využívá u pacientů s CHOPN (chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc).
- Guaifenezin – je expektorans, které je možné použít i u psychogenního kašle.
- Ambroxol – je metabolitem bromhexinu, má mukolytický, sekretomotický, antioxidační účinek, urychluje tvorbu a sekreci surfaktantu. Dobře se snáší, má minimum nežádoucích účinků. Nepodává se u akutní vředové choroby a v 1. trimestru gravidity.
- Bromhexin – metabolizuje se na aktivní metabolit ambroxol [2].
9.1.4.1
Rostlinná expektorancia
Mezi rostlinná expektorancia řadíme saponinové, siličné a sliznaté drogy. Saponinové drogy: Primulae radix, Verbasci flos, Liquiritiae radix, Hederae folium – působí bakteriostaticky, antimykoticky, spasmolyticky, sekretolyticky. Siličné drogy: Serpylli herba, Thymi herba, Pini pumilionis etheroleum - působí sekretomotoricky, mírně sekretolyticky, spasmolyticky, antisepticky. Slizové drogy vytváří na sliznici dýchacích cest obranný film, který snižuje dráždění ke kašli. Působí tedy spíše antitusicky. Řadíme sem: Althaeae radix, Malvae flos, Farfarae folium, Cetraria islandica [12].
9.1.5
Chronický kašel
Chronický kašel trvá 3 týdny, popř. 6-8 týdnů od respiračního infektu. Má více příčin, základní krok k úspěchu je zjištění příčiny – komplikovaná patogeneze. Vyžaduje pečlivý diagnostický postup, který je plně v rukou lékaře.
9.1.5.1
Chronický kašel dráždivý
Příčiny chronického dráždivého kašle jsou: astma bronchiale, GERD (gastroezofageální reflux). GERD vzniká při porušení svalového svěrače, který brání návratu obsahu žaludku do jícnu. Tento obsah se může dostat z jícnu do dýchacích cest, což je podráždí a vyvolá kašel. Dále PNDS – zadní rýma, postinfekční kašel, bronchogenní karcinom, nádorové onemocnění průdušnice, metastatické postižení plic, chronické cizí těleso, inhalace škodlivin. Také může jít o psychogenní nebo habituální kašel. Psychogenní kašel může být projevem emocí či neuvědomělým projevem vzdoru, který mívá vazbu na stresující okolnosti. Polékový kašel je typický pro pacienty užívající ACE inhibitory – enalapril, perindopril, ramipril, fosinopril, lisinopril, což jsou antihypertenziva. Po změně léčby lékařem kašel do několika týdnů vymizí.
9.1.5.2
Chronický kašel produktivní
Příčinou chronického produktivního kašle je chronická bronchitida, CHOPN, bronchiektázie (nevratné rozšíření průdušek). Méně častými příčinami jsou: cystická fibróza, tuberkulóza, plicní mykózy a silikóza [16].
9.1.6
Léčba kašle u dítěte
Tabulka 2. Základní přehled antitusik a expektorancií vhodných pro děti
Léčba suchého kašle u dítěte | Léčba produktivního kašle u dítěte |
Butamirát (SINECOD®, TUSSIN®) dávka je určena hmotností dítěte a doporučením výrobce | Ambroxol (MUCOSOLVAN®, AMBROBENE®, AMBROSAN®) dávka je určena hmotností a doporučením výrobce |
Dextrometorfan (ROBITUSSIN®) je kontraindikován u dětí do 1 roku, u bronchiálního astmatu, poruše jater | Bromhexin (BROMHEXIN® KM, BROMHEXIN® BC) dávka je určena hmotností a doporučením výrobce |
Levodropropizin (LEVOPRONT®) je kontraindikován u dětí do 2 let, u těžkých poruch ledvin, Nepoužívá se déle než 7 dní. | Acetylcystein (ACC®) je kontraindikován u dětí do 6 měsíců věku |
Dropropizin (DITUSTAT®) je možné jej použít u dětí od 6 měsíců věku. Kontraindikací jsou poruchy jater. | Guaifenezin (ROBITUSSIN® Expektorans) je kontraindikován u dětí do 2 let |
Guaifenezin spolu s butamirátem (Stoptussin) je možné použít u dětí od 6 měsíců věku.
9.1.7
Léčba kašle těhotné ženy
9.1.7.1
Kodeinová antitusika
Krátkodobé použití kodeinu ke ztišení dráždivého kašle je v těhotenství možné, s výjimkou peripartálního podání. Peripartální podání způsobuje dechový útlum novorozence. Přednost mají většinou monokompozitní preparáty. Kombinace kodeinu a paracetamolu však může být vhodná i těhotenství. Dextrometorfan postrádá analgetický efekt a v těhotenství je sice možné jej použít, ale je lepší dát přednost kodeinu. Kodein je řazen do ADEC A [5].
9.1.7.2
Nekodeinová antitusika
Nekodeinová antitusika je vyznačují slabším účinkem. V ČR se užívá především butamirát (Sinecod, Tussin, Stoptussin – s guaifenesinem), dropropizin (Ditustat) a levodropropizin (Levopront). O užití těchto léčiv v těhotenství je jen málo údajů, nejvíce zkušeností je s butamirátem. Výrobce dropropizinu a levodropropizinu považuje těhotenství za kontraindikaci, u butamirátu zakazuje jeho podávání v prvním trimestru. Přestože jsou nekodeinová antitusika pravděpodobně bezpečná, lze doporučit při silném dráždění ke kašli vzhledem k větším zkušenostem krátkodobě kodein [5].
9.1.7.3
Expektorancia u těhotných žen
Běžně užívaná mukolytika a expektorancia jako ambroxol, bromhexin a acetylcystein je možné užít v těhotenství. Přednost mají monokompozitní preparáty před kombinovanými přípravky. To se týká především kombinací různých bylinných antitusik a expektorancií. Obsolentní a v těhotenství kontraindikované je podávání vysokých dávek jódu ve formě jodidu draselného. I v graviditě platí, že nejúčinnějším mukolytikem je dostatečná hydratace [5]. Je možné použít vincentku minerální vodu, která má příznivý efekt při onemocnění dýchacích cest, příp. je k dispozici ve formě pastilek nebo sirupu. Další možností je inhalace eukalyptové nebo mátové silice nebo cucání bylinných pastilek s jitrocelem, mateřídouškou nebo lišejníkem islandským.
Ambroxol, bromhexin, acetylcystein, guaifenezin jsou řazeny do ADEC A.
9.1.8
Léčba kašle u dospělých pacientů
K tlumení akutního kašle dospělých pacientů je možné použít butamirát v různých lékových formách (kapky, sirup, tablety). Dextrometorfan, který je kontraindikován u bronchiálního astmatu, poruch jater a léčbě inhibitory monoaminooxidázy a 14 dní po jejím ukončení. Je zde možnost ovlivnění pozornosti, na což by měl být pacient upozorněn. Další možností je dropropizin, který se nesmí použít u pacientů s poruchou jater. Levodropropizin se nepoužívá u pacientů s těžkou poruchou ledvin, maximálně po dobu 7 dní.
9.1.8.1
Expektorancia u dospělých pacientů
Jako mukolytikum lze použít acetylcystein, který patří spolu s ambroxolem a bromhexinem (ne u akutní vředové choroby) mezi nejčastěji používaná léčiva. Karbocystein je také kontraindikován u akutní vředové choroby, dále u akutní cystitidy a akutního zánětu ledvin. Dalším expektoranciem je guaifenezin, který je kontraindikován u porfyrie a onemocnění myastenia gravis. Může ovlivnit pozornost [12].
+

Obr. 13. Ukázka HVLP expektorancií
Interaktivní prvek 2. křížovka