Kapitola3
Nemoc jako náročná životní situace
Nemoc lze zařadit do situací, které nazýváme náročné nebo svízelné. Jsou to situace spojené se stresovou reakcí a s nutností adaptace.
I u ostatních náročných životních situací se setkáváme s reakcí adekvátní nebo reakcemi maladaptivními. Strategie zvládání náročné situace jsou zaměřeny na řešení problému, který nemoc přinesla, nebo se jedná o strategie zaměřené na vyrovnání se s emocionálním stavem změněným v důsledku nemoci, se znovunalezením subjektivní pohody.
Často ale osobnost reaguje maladaptivně, neadekvátně. Nevhodné reakce jsou odvozeny od základních reakcí na situaci stresu, tj. od útoku nebo útěku. Patří mezi obranné mechanismy. Neadaptivní reakce nevedou k účelnému řešení situace, spíš situaci komplikují. Mohou ale nemocnému v krátkodobém horizontu pomoci zmírnit napětí, získat čas pro vyrovnání se s nemocí. Zdravotníci by s nimi měli počítat a ptát se, proč se nemocný takto chová a jak mu mohou pomoci.
Mezi maladaptivní reakce patří:
AGRESE
Agrese se objevuje typicky u dětí, které mohou reagovat na lékařský zákrok nebo hospitalizaci křikem, kopáním, kousáním. U dospělých nemocných se můžeme setkat s agresí přímou verbální (křik, nadávky, urážky, vyhrožování, ironie) nebo s agresí přímou fyzickou (násilí, napadení zdravotníka). Někdy je agrese přenesená na předměty nebo obrácena dovnitř jako autoagrese.
EGOCENTRISMUS
Egocentrismus je reakcí, kdy nemocný neustále upoutává pozornost pouze na sebe – vyrušuje, neustále něco potřebuje, stále zvoní. Touží být středem pozornosti. Není schopen vnímat situaci kolem sebe a netuší, že svým chováním vytváří problémy ostatním nemocným nebo zdravotníkům.
NEGATIVISMUS
Negativismus vidíme často u dětí, které tak reagují proti omezování samostatnosti a vnucování požadavků. U dospělých bývá snahou o samostatnost, o opozici za každou cenu nebo projevem bezradnosti. Rozlišujeme aktivní formu negativismu, to znamená, že nemocný dělá pravý opak toho, co po něm požadujeme. Pasivním negativismem bývá označena situace, kdy nemocný na požadavky nereaguje nebo reaguje negativně.
Poznámka
U dětí je třeba rozlišit situaci negativismu, která je vývojově spojena s batolecím obdobím mezi 2. a 3. rokem. Dítě reaguje na požadavky dospělých slůvkem „ne“, snaží se tak prosadit svou objevenou osobnost. Obdobně přichází období negativismu v období puberty.
PROJEKCE
Touto reakcí se snaží nemocný zbavit vlastní tenze z nesprávného chování. Svádí své chyby na druhé, svou vinu se snaží přenést na ostatní, někdy i na zdravotníky. Hledá příčinu onemocnění v působení vnějších faktorů (např. pracovní přetěžování). Projekce je obranný mechanismus, který může zbavit nemocného prožívané úzkosti.
RACIONALIZACE
Při racionalizaci si nemocný dodatečně vysvětluje, proč se mu to stalo. Hledá rozumové důvody, které by ospravedlnily jeho chybné jednání. Vysvětluje chování, ve kterém selhal. Někdy přesvědčí sám sebe, že jeho onemocnění nebo výsledky vyšetření nejsou tak závažné, aby změnil životní styl nebo přestal kouřit, pít alkohol. Racionalizace snižuje nepříjemné napětí související s pocity viny a neúspěchu.
IDENTIFIKACE
Identifikace, tj. ztotožnění se, je maladaptivní reakcí, pokud se nemocný identifikuje s osobou stejně nemocnou, která má komplikovaný nebo dokonce infaustní průběh nemoci. Nevhodným projevem identifikace bývá i zdůrazňování postavení nemocného, jeho známostí s lékaři. Tato reakce se objevuje často u lidí s pocity méněcennosti, s nízkým sebevědomím.
KOMPENZACE
Kompenzace znamená vzájemné vyrovnání nebo poskytnutí náhrady, hledání náhradní aktivity. Jedná se o snahu vyvážit neúspěch v jedné oblasti úspěchem v jiné. Neadekvátní reakcí se stává, když nemocný nepřijme změnu, kterou mu nemoc přinesla, a staví před sebe příliš náročné, „nebezpečné“ cíle (můžeme mluvit o hyperkompenzaci).
ÚNIK
Únik patří k základním reakcím na náročnou situaci, kterou nemocný vnímá jako ohrožení. Může být fyzický (nemocný odchází z nemocnice na revers), verbální (výmluvy). Jindy reaguje nemocný únikem do fantazie, bdělého snění nebo do literatury, TV seriálů. Únikem je i narkotizace sebe sama – požíváním alkoholu nebo užíváním léků nebo jiných drog.
Poznámka
Zvláštní situací je únik do nemoci. Tato reakce bývá spojena s prožíváním náročné životní situace v jiné oblasti – v práci, v mezilidských vztazích. Je neadekvátní, nic neřešící reakcí, která ale poskytuje čas na mobilizaci sil.
IZOLACE
Izolace je vystupňovanou formou úniku. Umožňuje nemocnému vyhnout se traumatizujícímu prostředí, zklamání, neúspěchu, další zátěži. Při izolaci nemocný omezuje kontakty s lidmi. Trvalá izolace nepříznivě ovlivní psychický stav nemocného člověka.
REPRESE
Represe znamená potlačení nepříznivého, je únikem před řešením problémů. Nemocný si nepřipouští, že by nějaké problémy měl. Dlouhodobá represe vede k poškození nemocného.
REGRESE
Regrese je spojena s návratem do nižších vývojových stadií. Dítě může reagovat na náročnou situaci tím, že přestane dodržovat hygienické návyky nebo znovu neumí samostatně jíst. U dospělých se tato reakce může projevit klackovitým pubertálním chováním nebo infantilismem. U starých lidí často dochází k orientaci výhradně na tělesné potřeby.
REZIGNACE
Rezignace znamená odevzdání se, zřeknutí se. Je to stav spojený s pasivitou nemocného, s prožitky smutku a bezmoci. Nemocný je apatický, nemá žádnou motivaci k řešení situace. S reakcí se můžeme setkat u nemocných, kteří se dozvěděli o závažnosti svého stavu, nebo u starých lidí a dlouhodobě nemocných, kteří už vyčerpali mechanismy potřebné k vyrovnání se s nemocí.
Zdravotníci by měli pamatovat na to, že nemocný má právo reagovat maladaptivně. Měli by počítat s tím, že se s neadekvátními reakcemi u nemocných setkají. Neměli by být nepřiměřenými reakcemi zaskočeni. [4][5][14]
Poznámka
I farmaceutičtí asistenti by měli mít na paměti, že nemocný může mít problém vyrovnat se se svou nemocí. Výše uvedené maladaptivní reakce může farmaceutický asistent pozorovat u nemocných i při návštěvě lékárny. Například projevy verbální agrese, které odrážejí vztek nemocného na vlastní onemocnění, mohou být pak ještě podpořeny dlouhým čekáním na lékaře nebo ve frontě v lékárně. Rovněž může farmaceutický asistent vidět projevy rezignace u nemocných, kteří jsou dlouhodobě nemocní nebo mají nevyléčitelnou nemoc, která výrazně zhoršuje kvalitu jejich života.
Interaktivní prvek 2. Maladaptivní reakce nemocného