1.2
EPH gestóza
EPH gestóza je typická pro těhotenství. Objevuje se od 2. týdne gravidity až po 1. týden po porodu. Žena má otoky (E – edémy) okolo kotníků, rukou či obličeje. Přítomna je bílkovina v moči (P – proteinurie) a vysoký krevní tlak (H – hypertenze) nad 140 torrů systoly a 90 torrů diastoly doprovázené bolestmi hlavy a břicha, zvracením, poruchou vidění. Tomuto stavu se říká preempklapsie.
Rizikové faktory preeklampsie jsou u prvorodiček v pozdním věku, u vícečetného těhotenství nebo při nízkém socioekonomickém statusu těhotné. Dále u žen, které se léčily s vysokým krevním tlakem před otěhotněním, u diabetiček či extrémně obézních žen.
Ženy v prenatální péči u gynekologa jsou sledovány a cíleně léčeny podle zásad, kdy je nutné včas léčit hypertenzi, a tím zajistit placentární perfúzi (průtok krve), řešit prevenci křečí, korigovat bilanci tekutin a snížit tak výskyt edémů. V některých případech je doporučené či nutné těhotenství ukončit.
Těžší stavy jsou řešeny hospitalizací i přes to, že ženy nevnímají svůj stav tak závažně. I tak může dojít k eklampsii a následně eklamptickému záchvatu, kdy dochází k tonicko-klonickým křečím a bezvědomí. Plod je při záchvatu ohrožen nedostatkem kyslíku. V placentě se objeví degenerativní změny a někdy se placenta předčasně odloučí. Těhotná žena je vážně ohrožena srdečním i respiračním selháním, plicním nebo mozkovým otokem či krvácením do mozku. Musí se věnovat pozornost prodromálním signálům, jako je neklid, aura nebo bolest okolo žaludku. Pokud dojde k neléčitelnému stavu, tak se okolo 32. týdne těhotenství volí porod císařským řezem.
Při hospitalizaci je nutné dodržovat přísný klid na lůžku, zajistit oxygenaci kyslíkem. Na zklidnění se aplikuje Magnesium sulfuricum jako prevence mozkové ischémie. Antihypertenziva se podávají při diastole nad 95 torrů. Krevní tlak se snižuje pomalu, jinak hrozí hypoxie plodu. Klasická diuretika se podávají u eklampsie zřídka, a to spíše ve formě infuzní terapie Manitolu nebo mražené plazmy. [https://zena.aktualne.cz/rodina/eklampsie-smrtelne-nebezpecne-krece-rodicek/r~i:article:727509/], [https://www.wikiskripta.eu/w/Preeklampsie], [2]
+

Zdroj: Autor Dr.svobodova, Zvýšená hodnota bílkovin v moči zjištěná pomocí testovacího proužku., licence Public domain.
Obr. 8. Bílkovina v moči