12.2
Gramnegativní koky anaerobní
12.2.1
Neisserie
Neisserie jsou gramnegativní diplokoky, které mají tvar kávového zrna. Je jich více než 90 druhů, ale pro člověka jsou patogenní jen dva druhy – Neisseria meningitidisNeisseria gonorrhoeae. Nepatogenní neisserie jsou součástí normální orofaryngeální flóry. Neisserie jsou velmi choulostivé na vnější podmínky, jako je chlad, vyschnutí apod. Transport a uložení vzorků musí probíhat při pokojové teplotě a výtěry musí být uloženy v transportním médiu. Neisserie rostou při vyšší tenzi CO2.
12.2.1.1
Neisseria meningitidis
Podle pouzderného polysacharidu (antigenu) se rozeznává 13 sérologických skupin, z nichž je nejdůležitějších 5 – A, B, C, W135, Y. Obecně bývá tento druh označován jako meningokok. Patogenita je velmi široká od bezpříznakového nosičství na sliznici faryngu u zdravých osob přes neinvazivní infekce typu faryngitidy až po invazivní infekce jako je meningitida a sepse. Vzácně může vyvolat i pneumonii.
Nejzávažnější formou onemocnění je IMO invazivní meningokokové onemocnění. Vyskytuje se převážně v mladších věkových skupinách. Často mívá fulminantní tj. „bleskový“ průběh. První příznaky jsou obvykle chřipkové, ale rychle nastupují vysoké teploty. Vstupní bránou infekce je sliznice faryngu a laryngu, bakterie se dostává do krevního oběhu a pak přestupuje na meningy. Onemocnění probíhá buď jako meningitida, nebo sepse, nebo meningitida a sepse. Při meningitidě se objevují meningeální příznaky z dráždění mozkových plen (ztuhlost šíje a nemožnost předklonit hlavu, nauzea až zvracení, bolest hlavy). Při sepsi se vytváří typická vyrážka tzv. petechie, což jsou nejprve drobná, pak větší krvácení do kůže z důvodu kolapsu periferního cévního řečiště a závažné poruchy srážlivosti (tzv. DIC disseminovaná intravaskulární koagulopatie). K fatálnímu konci dochází právě z důvodu DIC a totálnímu metabolickému rozvratu. Vliv na průběh a závažnost onemocnění má několik faktorů:
  • přítomnost faktoru virulence u N. meningitidis
  • stav imunity a aktuální fyzický stav makroorganismu
  • stav sliznice (kouření, virová faryngitida, …)
Z epidemiologického hlediska je důležitý přenos kontaktem sliznic a na krátkou vzdálenost kapénkami. Proto se onemocnění šíří v kolektivech. Prevencí je očkování, především cílená vakcinace ohrožených skupin populace. Lékem volby je penicilin, event. cefalosporiny III. generace.
Při zpracování klinického materiálu u podezření na IMO je nebezpečí z prodlení. Proto se využívá kombinace diagnostických metod, vyšetření probíhá v režimu statim. Materiál by se měl odebrat před nasazením antibiotik. Schéma vyšetření je následující:
  • Hemokultura – založení do hemokultivačního přístroje, při pozitivitě identifikace mikroskopicky a kultivačně (kultivace minimálně na krevní agar, čokoládový agar).
  • Likvor – zpracování centrifugací. Ze sedimentu se zhotoví mikroskopický preparát barvený dle Grama, ve kterém se hodnotí přítomnost a množství leukocytů a přítomnost a charakteristika mikrobů. Založí se kultivace na krevní agar, čokoládový agar, event. další selektivně diagnostické půdy podle zvyklostí laboratoře, a pomnožení. Kultivace by měla být prodloužená na 48 hodin. Ze supernatantu se provádí průkaz antigenů latexovou aglutinací a molekulárně-genetické metody, nejčastěji PCR. Klinický lékař zároveň indikuje i vyšetření likvoru biochemické (bílkovina, glukóza, laktát).
  • Výtěr nos, krk – zpracování běžnou kultivací s postupy, které odcloní normální orofaryngeální flóru a umožní růst neisserií (například použití tzv. V-K disku, tedy disku s vankomycinem a kolistinem).
  • V krevním séru je možné detekovat antigeny, event. DNA.
12.2.1.2
Neisseria gonorrhoeae
Tento druh způsobuje pohlavně přenosné onemocnění kapavku (gonorrhoea). Obecně se tyto bakterie označují jako gonokoky. Jsou patogenní pouze pro člověka, způsobují neinvazivní zánět urogenitálních sliznic, který se projevuje hnisavým výtokem z močové trubice. Tyto příznaky jsou výrazné u mužů. U žen jsou klinické známky mírné, nebo může zánět probíhat asymptomaticky, ale velmi často přechází do chronicity. U neléčené kapavky mohou vznikat mnohočetné komplikace, např. zánět pánevních orgánů, který může vést až k neplodnosti, dále diseminovaná infekce, kloubní infekce. Při porodu může dojít k přenosu infekce z matky na dítě za vzniku novorozenecké keratokonjunktivitidy. Prevencí je tzv. kredeizace, tj. vykapání spojivkového vaku u všech novorozenců dezinfekčním roztokem typu Ophtalmo-septonexu nebo 1 % Betadine. Jiným typem infekce může být i kapavčitá faryngitida.
Lékem volby byl dříve penicilin, ale v posledních letech stoupá rezistence kmenů k penicilinu i dalším antibiotikům. Proto pro správnou terapii by měla být vždy stanovena citlivost.