14.11
Virus lidského imunodeficitu HIV
Virus lidského imunodeficitu (Human Immunodeficiency Virus HIV) patří mezi retroviry (čeleď Retroviridae) do rodu Lentivirus.
Poznámka
Retroviry jsou zvláštní skupinou obalených RNA virů s jednovláknovou RNA. Mají svoji reverzní transkriptázu, která přepisuje jejich vlastní genetickou informaci z RNA do DNA (reverzní proto, že běžně dochází k přepisu naopak – z DNA do RNA). Pomocí integrázy pak včlení tuto informaci do hostitelské buňky. Reverzní transkripce byla u retrovirů objevena, ale dnes je známo, že tuto schopnost mohou mít i jiné čeledi. Retroviry se vyskytují u obratlovců, mají vysokou specifitu hostitele. Vyvolávají celoživotní infekce. Podle druhu viru způsobují nádorová onemocnění nebo onemocnění lymfatické tkáně.
Virus HIV je RNA obalený virus se dvěma jednovláknovými RNA. Je velice variabilní, velmi citlivý k vnějším vlivům. Má zvláštní reprodukční cyklus. Způsobuje onemocnění AIDS Acquired Immunodeficiency Syndrom, syndrom získané imunodeficience. Existuje ve dvou typech HIV-1 a HIV-2 (o něco méně patogenní). Napadá buňky imunitního systému, afinitu má k T-lymfocytům populace CD4. Přenáší se pohlavním stykem, krví (krevními deriváty, mezi i.v. narkomany) a z matky na dítě (během těhotenství, porodu, kojením). K nákaze je nutná určitá infekční dávka. Ve slinách se vyskytuje velmi malé množství viru, obsahují i látky ničící viry, proto přenos slinami nebyl nikdy prokázán).
14.11.1
Infekce HIV
Po infikování organismu virem HIV vzniká onemocnění, které probíhá v několika stadiích.
Akutní retrovirový syndrom.
Vzniká přibližně 3 týdny po primární infekci. Dochází ke vzniku horečky, lymfadenitidy, exantému a poklesu CD4 lymfocytů.
Latentní období
Toto stadium trvá několik let. Průběžně je charakterizováno perzistující generalizovanou lymfadenopatií PGL. Po letech přechází do stadia ARC.
Zde je typická zvýšená teplota, hubnutí, lymfadenopatie, noční poty, průjem, další pokles CD4 a anémie.
AIDS
AIDS je posledním stádiem infekce. Vzniká masivní útlum buněčné imunity a v souvislosti s tím vznik oportunních infekcí jako jsou: kandidózy, herpes zoster, CMV infekce, pneumocystová pneumonie, toxoplazmóza, Cryptococcus neoformans, tuberkulóza, …).
Infekce je nevyléčitelná, ovšem průběh onemocnění lze ovlivnit antiretrovirotiky. Ta působí na různé fáze nemoci a na různé fáze replikace viru.
14.11.2
Diagnostika HIV
Laboratorní diagnostika kombinuje přímý i nepřímý průkaz různými metodami. Při prvním výsledku „pozitivity“ se vzorek označí jako reaktivní, následuje povinná konfirmace v Národní referenční laboratoři. Teprve po tomto potvrzení se může výsledek vydat jako pozitivní. Pozitivní výsledky patří mezi povinně hlášené nálezy ze zákona. Pro závažnost onemocnění a společenskou stigmatizaci musí sdělení pozitivního výsledku pacientovi vždy doprovázet konzultace s odborníkem.
- průkaz specifických protilátek
Specifické protilátky se v séru objevují za 3 týdny až za 3 měsíce po infekci. Přetrvávají celý život, ale nejsou ochranné. Dají se prokázat i ve slinách nebo v moči. Je vždy nutná konfirmace vyšetřením séra.
- průkaz HIV virového antigenu p24
Tento antigen se prokazuje v séru. Diagnostikuje akutní fázi, monitoruje progresi infekce.
- průkaz HIV virové DNA
Používá se pouze ve speciálních případech, např. novorozenci HIV infikovaných matek.
- kvantitativní průkaz HIV virové RNA
Tento průkaz má význam pro monitorování progrese infekce, monitorování efektivity antiretrovirové léčby a pro diagnostiku primární HIV infekce.
- Izolace viru, provádí se zcela výjimečně, k vědeckým účelům.
Organizace diagnostiky HIV v ČR je následující:
- Vyhledávání nových případů infekce jako screening HIV protilátek, konfirmace reaktivních nálezů v NRL pro AIDS.
- Zajištění bezpečnosti krví, krevních přípravků a dalších biologických materiálů.
- Speciální diagnostika – infekce novorozenců HIV pozitivních matek, nejasné případy.
- Monitorování progrese infekce u HIV pozitivních osob.