Hlavní náplní předmětu epidemiologie je studium vzniku nákaz, zákonitostí jejich šíření a aplikace epidemiologických opatření. Patří sem veškerá činnost založená na přerušení šíření nákaz, eliminaci zdrojů nákaz, zvyšování odolnosti populace člověka, sledování počtu výskytu jednotlivých onemocnění, jejich statistické zpracování a vyhodnocení. Těmito tématy se zabývá obecná epidemiologie. Speciální epidemiologie pak studuje jednotlivá infekční onemocnění s důrazem na cesty přenosu a možnosti jejich eliminace či eradikace. Nedílnou součástí oboru jsou i nákazy spojené s nemocniční péčí.
Cílem modulu je přiblížení této disciplíny úzce spolupracující s mikrobiology studentům oboru zdravotní laborant. Student definuje a vysvětlí recentní teoretické poznatky z oboru epidemiologie. Seznámí se a dokáže charakterizovat problematiku prováděných úkonů epidemiologa a činnosti epidemiologických pracovišť v návaznosti na závěry práce mikrobiologických pracovníků.
- Bristol, N. W. H. Stewart, The Lancet, 2008, 372 (12):110.
- Společnost infekčního lékařství, Pracovní skupina SIL pro infekce spojené se zdravotní péčí [on line 2019-11-15] Dostupné z: https://www.infekce.cz/psiszp1.htm
- Gopfertová, D., Pazdiora, P., Dáňová, J., Epidemiologie. Praha.: Karolinum 2013.
- Hamplová, L. a kol., Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, hygiena. Praha. Triton 2015.
- Goering, R., Dockrell, H., Zuckerman, M., Roitt, I., Chiodini, P., Mimsova lékařská mikrobiologie. Praha: Triton 2016 (5. vydání).
- Beneš, J. a kol., Infekční lékařství. Praha. Galén 2009.
- Zprávy centra epidemiologie a mikrobiologie. Praha: Státní zdravotní ústav 2019.
- Jindrák, V., Hedlová D., Urbášková., Antibiotická politika a prevence infekcí v nemocnici. Praha: Mladá fronta a.s. 2014