16.2
Železo
Železo je v organismu ze všech stopových prvků nejvíce zastoupeno a jeho koncentrace v krevním séru se také nejčastěji stanovuje.
16.2.1
Železo v organismu, toxicita železa
Tělo dospělého člověka obsahuje okolo 4 g železa, z toho tvoří asi 3 g železo hemoglobinu v erytrocytech. Železo se v organismu nachází v několika formách:
- součást hemu v hemoglobinu, myoglobinu a mnohých enzymech, jako je kataláza, peroxidázy, cytochromy aj.;
- železo vázané na bílkovinu: v plazmě na transferin, ve tkáních na feritin; o této formě železa byla zmínka v kapitole o bílkovinách (kap. 9);
- vázané na atom síry, např. v enzymu Krebsova cyklu akonitáze, nebo na karboxylové skupiny aminokyselin v ribonukleotidreduktáze, potřebné pro tvorbu DNA.
Význam železa pro přenos kyslíku a oxidoredukční děje ve tkáních včetně transportu elektronů při buněčném dýchání je všeobecně známý. Je to umožněno tím, že se železo může vyskytovat ve dvou mocenstvích, jako Fe(II) a Fe(III). Při transportu kyslíku v molekule hemoglobinu však zůstává železo jako dvojmocné.
Fyziologická hladina železa v séru mužů je 14,3 – 26,0 µmol/l, u žen 10,7 – 21,5 µmol/l.
Železo je pro život nezbytné, na druhé straně však volné dvojmocné železo patří k velmi toxickým látkám: účastní se tvorby nebezpečného hydroxylového radikálu (˙OH) z peroxidu vodíku v tzv. Fentonově reakci:
H2O2 + Fe2+ → OH- + ·OH + Fe3+
Hydroxylový radikál může způsobit oxidační poškození životně důležitých molekul, jako jsou nukleové kyseliny a bílkoviny nebo lipidy v buněčných membránách. Obranou před vznikem volných radikálů je likvidace jednoho ze substrátů Fentonovy reakce: peroxidu vodíku (enzymy katalázou a glutathionperoxidázou) a Fe2+ oxidací ceruloplazminem; pomáhají i transferin a feritin, které vážou železo v trojmocné formě ve formě pevných komplexů. Protože obdobně jako železo může v plazmě toxicky působit i volný hemoglobin či hem, vyvinul organismus mechanismy k jejich zneškodnění vazbou na haptoglobin, resp. hemopexin (kap. 9).
16.2.2
Metabolismus železa
Železo je obsaženo ve stravě živočišného i rostlinného původu; z živočišné stravy (maso) se lépe vstřebává. Železo se vstřebává v tenkém střevě jako dvojmocné; pro redukci Fe(III) má význam kyselina askorbová ve stravě. Vstřebání železa omezuje přítomnost látek, tvořících s ním nerozpustné sloučeniny (např. fytáty v nezralém ovoci).
Po vstřebání je železo oxidováno na Fe(III) membránovým proteinem hefestinem a je z enterocytů předáno do krve prostřednictvím dalšího membránového proteinu feroportinu. Oxidaci Fe(II) zajišťuje i plazmatický ceruloplazmin. Fe(III) se dostává do tkání krví, kde je vázáno na plazmatickou bílkovinu transferin (viz také kap. 9). Do buněk vstupuje železo po vazbě transferinu na transferinové receptory; část z nich se uvolňuje do krve, kde se dají stanovit jako volné (solubilní) transferinové receptory.
Ve tkáních je železo uskladněno ve formě feritinu; malé množství se uvolňuje do krve a jeho plazmatická hladina odráží saturaci organismu železem. Poměrně velké zásoby železa jsou v játrech. Denně se z organismu ztrácí pouze 1 – 2 mg železa; jen toto množství se v trávicím traktu vstřebá. Železo z rozpadlých buněk, zejména erytrocytů, je znovu využito, hlavně pro tvorbu hemu (resp. hemoglobinu).
+

Schéma distribuce a pohybu železa v organismu
Pro regulaci metabolismu železa je důležitý i hormon hepcidin, vytvářený v játrech. Brání vstřebávání železa v tenkém střevě a jeho uvolnění z makrofágů (obsahují železo z rozpadlých erytrocytů). Je tedy vyplavován při nadbytku železa v organismu, brání jeho dalšímu přísunu. Jeho zvýšenou produkci však pozorujeme i u chronických zánětlivých onemocnění, kde způsobuje tzv. anémii chronických chorob.
16.2.3
Nedostatek železa
Anémie z nedostatku železa (sideropenická anémie) patří celosvětově k nejčastějším typům anémie. Příčinou může být nedostatek železa v potravě, porucha vstřebávání železa nebo jeho nadměrné ztráty. Dlouhodobé ztráty trávicím traktem mohou uniknout pozornosti – proto má tak velký význam chemické vyšetření přítomnosti hemoglobinu ve stolici (tzv. okultní krvácení) pro včasný záchyt kolorektálního karcinomu (kap. 7).
Laboratorní známky nedostatku železa jsou následující změny v krevním séru (tučně jsou zvýrazněny časné a nejcitlivější ukazatele):
- snížená koncentrace železa;
- zvýšená koncentrace transferinu;
- nízká saturace transferinu (počítá se z hodnoty železa a transferinu, normálně je asi 30 %);
- zvýšená koncentrace solubilních transferinových receptorů;
- nízký feritin.
V krevním obraze nejdeme mikrocytární hypochromní anémii.
16.2.4
Nadbytek železa
Nadbytek železa může organismus poškodit. Pozorujeme ho u dědičného onemocnění hemochromatózy, která patří v kavkazské populaci k nejčastějším dědičným metabolickým chorobám. Postižení vstřebávají v tenkém střevě větší množství železa, než je potřeba; jeho nadbytek může poškodit řadu tkání, mj. Langerhansovy ostrůvky s rozvojem diabetu. Léčba onemocnění spočívá v opakovaných odběrech krve. Stejné příznaky se mohou vyvinout i u získané hemosiderózy, kdy je železo přiváděno parenterálně (např. opakovanými transfuzemi krve při léčbě některých typů anémie).