17.3
Poruchy acidobazické rovnováhy
Poruchy acidobazické rovnováhy (ABR) jsou definovány v závislosti na změnách hydrogenuhličitanového pufrovacího systému. Změny v koncentraci hydrogenuhličitanových bází (HCO3-) vyvolávají metabolické poruchy, zatímco změny parciálního tlaku oxidu uhličitého (pCO2) vedou k respiračním poruchám. Acidóza znamená nahromadění kyselých nebo ztrátu alkalických metabolitů. Alkalóza znamená nahromadění alkalických nebo častěji ztrátu kyselých metabolitů.
+

Schéma poruch rovnováhy mezi kyselinami a zásaditými látkami. Obrázek znázorňuje dvě příčiny acidózy i alkalózy – hromadění jedné ze složek (vždy vlevo) či ztráty složky druhé (vpravo)
Rozeznáváme tedy čtyři jednoduché (prosté) poruchy acidobazické rovnováhy:
- metabolickou acidózu (MAc);
- metabolickou alkalózu (MAl);
- respirační acidózu (RAc);
- respirační alkalózu (RAl).
Podle délky trvání můžeme poruchy rozdělit na akutní a kompenzované. U akutní poruchy se nejprve uplatní krevní pufry a po jejich vyčerpání dojde ke změně pH krve. U acidóz – respirační i metabolické – se vyvíjí acidémie, u alkalóz alkalémie. Při delším trvání poruchy se uplatní snaha organismu o normalizaci pH činností plic a ledvin – kompenzace.
Respirační poruchy jsou kompenzovány činností ledvin, které tvoří podle potřeby kyselou nebo alkalickou moč. Metabolické poruchy jsou kompenzovány činností plic, které se zvýšenou intenzitou vylučují nebo naopak zadržují oxid uhličitý (hyper- nebo hypoventilací). Úprava metabolických poruch se děje i činností ledvin, pokud není jejich onemocnění primární příčinou poruchy; v tomto případě hovoříme o korekci metabolické poruchy.
+

Vývoj poruchy ABR (metabolické acidózy z hromadění ketolátek) a její kompenzace činností plic (hyperventilací); n = normální, ↓ = sníženo