Kapitola2
Pohled do historie oboru
Souhrn
V kapitole se student seznámí s vývojem ortodoncie, s jejími zakladateli od dávné historie až po současnost.
Ortodoncie jako samostatný obor stomatologie dosahuje největšího rozvoje v průběhu druhé třetiny 20. století. Její pomyslný základ je však třeba hledat již v archeologických vykopávkách v Egyptě nebo v Řecku.
Zajímavost
Archeology byly nalezeny mumie nebo čelisti, ve kterých byly zuby k sobě fixovány zlatými drátky ve frontálním i v laterálním úseku chrupu. Otázkou zůstává, k čemu tato fixace sloužila. Jsou to však důležité informace pro poznání historie stomatologie – ortodoncie.
Za “otce medicíny” je považován Hippokratés (nar. 460 př.n.l.), který položil základy racionální medicíny. Ve svých bádáních a vědeckých postupech se oprostil od uctívání bohů a zaříkávání. Jako první studoval lidské tělo a jeho nemoci. Jeho dílo Corpus Hippocratium je považováno za nejvýznamější dokument z předkřesťanské doby [6].
Zajímavost
Zdroj: Autor Michal Lachkovič, Hippokratés: O vznešenosti lékařství, licence Creative Commons BY 3.0.
Hippokratés – O vznešenosti lékařství
V tomto díle se zabývá i problematikou zubů. Popisuje jejich vývoj v prenatálním období, výměnu dentice a zubní tkáně. Tvrdí, že děti snášejí prořezávání zubů v zimě lépe. Vyslovuje také domněnku, že děti s podlouhlou hlavou mají sklon k městnání zubů [7].
Systém srovnávací anatomie přinesl Aristoteles (nar. 384 př.n.l.)
Zajímavost
Aristoteles popsal rozdíly mezi chrupem zvířat a lidí.
Nejznámějším a nejvýznamějším encyklopedistou své doby byl Aulus Cornelius Celsus – narozen 25 př.n.l.
Zajímavost
Ve svém díle De Re Medicína popisuje nutnost vytržení mléčného zubu, pokud se již prořezává zub stálý, a na důležitost tlačit denně na prořezávající zub prstem, aby se tento začlenil na správné místo v zubním oblouku [7].
Za zakladatele moderní podoby zubního lékařství je považován Pierre Fauchard 1678-1761. Jeho dílo “Zubní chirurg”, které vyšlo v roce 1728 a věnuje se pouze stomatologii, je považováno za skutečný počátek tohoto oboru. Je zde ucelená kapitola, která se věnuje odchylkám zubů a jejich možnostem napravování. V roce 1746 popsal parodontózu jako “hnisotok zubního lůžka”. Díky tomuto muži se stala Francie vůdčí zemí v rozvoji zubního lékařství [8].
Zajímavost

Zubní lékařství v minulosti
V roce 1723 přišel pravděpodobně s prvním ortodontickým aparátkem s názvem “bondolet”. Tento aparátek mohl být umístěn pouze před frontální úsek chrupu a tvořil jej pásek ze zlata nebo stříbra. Pásek musel být menší než byla výška zubů frontálního úseku. Byly v něm malé otvory, kterými byl provlečen zlatý drátek se smyčkou kolem zubu. Tlakem na jednotlivé zuby tak Fauchard dokázal vyrovnat jejich postavení za poměrně krátký čas [8].
Následníkem tohoto lékaře byl Etienne Bourdet 1722-1789.
Zajímavost
Doporučoval pouze zlaté pásky a byl zastáncem poměrně razantní metody vytrhávání prvních premolárů [8].
Novou éru v zubním lékařství přinesl Angličan John Hunter 1726-1793. V řadě publikací se mimo jiné zabýval vývojem čelistí, růstem a jejich vztahem v této oblasti a vnitřním složením zubu.
Zajímavost
Pro lepší orientaci v pojmenování zubů označil tyto zuby jako řezáky, premoláry a moláry [8].
První skluzná stříška neboli šikmá ploška byla vyrobena v roce 1808 Catalanem. Byla vyrobena z plechu.
+

Obr. 1. Catalanova šikmá ploška
Jak asi vypadala první patrová deska?
Patrová deska dnešního pojetí byla vyrobena z kaučuku roku 1840 Brewsterem a zdokonalena Thomesem. Tendo ní vkládal špalíčky z citronového dřeva, které po nabobtnání slinami začaly aktivně působit. Jinak bylo toto rovnátko bez jakýchkoliv dalších, dnes bychom řekli, retenčních zařízení. Drátěná pera nebo pružiny byly do desky přidány až roku 1854. Šroub jako rozšiřovací zařízení byl použit v roce 1848. Coffin použil do desky na rozšiřování drát ve tvaru písmene U [9].
Zajímavost
Coffin drát do desky vložil nejprve ve snaze zlomenou desku k sobě fixovat, ale posléze jej napadlo, že pomocí takto upraveného drátu je možné obě části desky od sebe oddalovat [9].
+

Obr. 2. Coffinovo pero v kaučukové desce – historie
Příklad
Coffinovo pero se používá dodnes u pasivních neboli funkčních rovnátek.
+

Obr. 3. Funkční rovnátko – Klammt
V 19. – 20. století přebírá vedení ve vývoji zubního lékařství a ortodoncie USA.
Představitelé tohoto období:
Jméno | Zásluhy |
John Greenwood | Věnoval velkou pozornost dětským zubům.. |
Samuel S. Fitch | Kniha „Systém zubní chirurgie“ přinesla první ucelené uspořádání zákroků v zubním lékařství. |
Chapin A. Haris | Chirurg, průkopník zubní žurnalistiky, v oblasti ortodoncie přinesl nové poznatky a posunul ji tak ve vývoji. |
Thomas W Evans | První shrnul a uveřejnil zákonitosti správného sestrojení ortodontických aparátků a podílel se na jejich rozvoji. |
Joachim Laufon | Specifikoval obor a nazval jej Ortodoncií – poprvé roku 1841 |
Norman W. Kinsley | Roku 1858 publikuje první článek o ortodoncii jako vědě. Vydal knihu o ústních deformitách – roku 1880. |
J. N. Farrar | Významně se podílel na rozvoji ortodoncie, publikoval na téma špatného postavení zubů s možnostmi nápravy. Prosazoval teorii aplikace jemné síly tlaku na zuby v určitých časových úsecích. |
Edward H. Angel | Zakladatel moderní ortodoncie. Vytvořil systém klasifikace ortodontických anomálií. Založil první ortodontickou školu a vydával první ortodontický časopis. Přispěl k vytvoření řady ortodontických přístrojů. |
V USA se dále zaměřili spíše na rozvoj fixních aparátků.
V Evropě se v té době vývoj ubírá spíše směrem k rozvoji snímacími aparátky, a to především funkčních aparátků k úpravě a růstu čelistí [5].
Příklad
Pierre Robin – monoblok k posouvání dolní čelisti vpřed.
Andersen – aktivátor [5].
Zajímavost
V českých zemích vzniklo v roce 1920 první samostatné ortodontické oddělení na stomatologické klinice v Praze, které založil MUDr. Karel Wachsmann starší. Oddělení přebírá po třech letech jeho syn MUDr. Karel Wachsmann mladší, který se stává v roce 1932 předsedou Ortodontické společnosti. Činnost společnosti ukončila 2. světové válka a byla obnovena až v roce 1948. V průběhu války dochází k rozvoji snímacích aparátků pomocí informací přenesených z Vídně od A. M. Schwarze [10].
K rozvoji fixní ortodoncie u nás dochází od 70. let 20. století, kdy jsou používány kroužky ze zahraničí a na těchto kroužcích jsou připojené zámečky. Tyto kroužky obepínají každý zub – aparátky jsou velmi neestetické. Přelom nastal až zavedením adhezivních materiálů, díky nimž bylo možné přilepit jednotlivé zámky přímo na sklovinu zubu.
Situace se zlepšovala od roku 1991 otevřením trhu a možnostmi dovozu materiálů ze zahraničí.
V současnosti se nasazují nejčastěji fixní rovnátka z vestibulární strany, ale je možnost nasazení i rovnátek ze strany orální – lingvální rovnátka. Nejnovějšími trendy je léčba pomocí speciálních fólií vyrobených na nascanovaných zubech – Invisalign systém.
+

Obr. 4. Fixní rovnátko
Souhrn
V kapitole byl objasněn historický vývoj a význam rozvoje ortodoncie jako samostatného oboru. Jsou zde popsány jednotlivé aparátky a představeny významné osobnosti tohoto oboru.