Kapitola4
Organizační formy poskytování paliativní péče, hospicová péče
Již bylo zmíněno, že paliativní péče je podle rozsahu služeb rozdělena na obecnou a specializovanou. Obecná paliativní péče je poskytována na nemocničních odděleních zdravotnických zařízení. Specializovaná paliativní péče je poskytována odborným týmem na specializovaných pracovištích. Organizační formy poskytování speciální paliativní péče jsou:
  • Formy hospicové péče
    • Domácí hospicová péče (mobilní hospic)
    • Stacionární hospicová péče (denní stacionář)
    • Lůžková hospicová péče
  • Nemocnice – konziliární tým paliativní péče
  • Oddělení následné péče, oddělení paliativní péče
  • Zvláštní zařízení specializované paliativní péče.
Paliativní péče je nejen v České republice, ale i jinde ve světě, dostupná v omezené míře. Stárnoucí populace a pokroky v medicínských oborech ovlivňují věkovou skladbu obyvatelstva (strom života) a kvalitu života ve stáří. Česká společnost paliativní medicíny společně s vládou mapují a vyhodnocují nejzávažnější nedostatky a navrhují potřebné změny v oblasti legislativy, vzdělávání apod. Dostupné organizační formy paliativní péče si nyní podrobněji představíme.
Hospicová péče
Z historického pohledu představovalo toto místo útulek nebo útočiště, místo, které využívali poutníci k odpočinku, ženy zde mohly porodit apod. Kdo vedl toto zařízení, uměl většinou ošetřit rány. Teprve v polovině 18. století dochází v Dublinu a Corcu díky Mary Aikdenheadové k otevírání zvláštní nemocnic pro umírající, nazývané Hospic. Rozvoj hospicového hnutí nastává ale až v druhé polovině 20. století zásluhou Cicely Saunders. Hospic svatého Kryštofa v Londýně (otevřen 1967) je považován za kolébku hospicového hnutí. V České republice otázku paliativní péče otevřela MUDr. Marie Svatošová. V roce 1993 založila občanské sdružení pro podporu domácí péče a hospicové hnutí Ecce homo. Toto hnutí společně s Diecézní charitou v Hradci Králové se významně podílelo na otevření Hospice Anežky České v Červeném Kostelci. Hospicová péče je rozdělena na péči domácí, stacionární a lůžkovou. Hospicovou péči můžeme charakterizovat jako péči vycházející z úcty k životu jedinečné lidské bytosti. Mezi nejčastějšími diagnózami nemocných se vyskytují pokročilá stádia onkologických onemocnění a neuro-degenerativních onemocnění. [1]
  • Domácí hospicová péče – využívá známého domácího prostředí, společně s rodinnými příslušníky poskytují hospicovou péči ošetřovatelé, pečovatelé, sestry, lékař nebo dobrovolníci. Záleží na schopnostech rodiny a potřebách nemocných. Často se stává, že člen rodiny musí přerušit své zaměstnání z důvodu celodenní péče. Nelze opomenout riziko ekonomického strádání v této souvislosti. Nemocnému jsou k dispozici zdravotní pomůcky, které momentální zdravotní stav vyžaduje. Kvalitní péče v domácím prostředí se neobejde bez podpory ošetřujících. Nedostatek informací, praktické dovednosti, emoční podpora ovlivňuje poskytovanou úroveň péče. Pokud mají rodinní ošetřovatelé pocit, že nedokáží nemocnému pomoci, může to ovlivnit následné období truchlení. Pocit spokojenosti s péčí ošetřujícím přináší vědomí, že nemocný umírá v poklidu a bez utrpení v prostředí známém, obklopen nejbližšími.
  • Stacionární hospicová péče – tato péče je většinou zřízena při hospici, nemocní docházejí přes den do stacionáře a večer se vrací domů. Tuto službu je vhodné poskytnout těm, kteří jsou v blízkém okolí. Ve stacionáři mohou být nemocní z diagnostických, léčebných psychoterapeutických a azylových důvodů.
  • Lůžková hospicová péče – je vyhledávána v období, kdy je stav nemocného velmi vážný, nemocný chce ušetřit blízké osoby blížícího se konce apod. Někdy jsou do hospice umístění pacienti ze zdravotnického zařízení, protože jim není možno nabídnout další kurativní léčbu. Pacient může na umístění v hospici reagovat negativně jako na místo, kde musí zemřít. Ale ne všichni zde umírají, pobyt může být opakovaný, krátkodobý apod. Podmínkou hospicové péče je většinou prognóza očekávané smrti do šesti měsíců a vyčerpání všech léčebných možností, aby se předešlo umísťování dlouhodobě nemocných na tato lůžka. Na rozdíl od nemocničního prostředí je den v hospici uzpůsoben spíše potřebám nemocného. Denní činnosti jsou vykonávané podle vůle, prioritou je kvalita života ke sklonku života. Návštěvy jsou přijímány nepřetržitě, uzpůsobeny jsou k tomu pokoje i společenské prostory a venkovní plochy. Zaměstnanci jsou připraveni podporovat rodiny i pozůstalé, péče sociální, psychologická a spirituální je samozřejmostí.
  • Dětský hospic jako první vznikl ve Velké Británii počátkem 80. let, u nás se nachází v Malejovicích. Režim dětského zařízení je uzpůsoben ke krátkodobým pobytům pro nemocné děti a jejich rodiče.
+
6. Kaple Hospic Litoměřice
Obr. 6. Kaple Hospic Litoměřice
Nemocnice – konziliární tým paliativní péče. Jak již bylo uvedeno, téměř ¾ nemocných zemře ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Omezená kapacita lůžek v hospicích způsobuje, že nemocní vyžadující specializovanou paliativní péči jsou na různých odděleních v nemocnicích. Můžeme konstatovat, že v nemocnicích je odborný personál, lékaři, sestry, ošetřovatelský personál apod. a je tedy možné kvalitně se o nemocného na sklonku života postarat. Ale jak je popsáno výše, hospic může zajistit taková režimová opatření téměř „na míru“ každému jednotlivci. Nemocniční provoz nelze tak jednoduše přenastavit. Přicházejí sem nemocní k operačním výkonům, vyšetřením, je tu větší ruch, uzpůsobené prostory mnohdy nevyhovují potřebám nemocného na sklonku života ani možnosti celodenních návštěv osob blízkých. S rozvojem paliativní péče, identifikací potřeby posílit tuto oblast také v nemocnicích, souvisí výhoda využití týmu odborníků v paliativní péči, kteří v rámci nemocnice mohou pomáhat naplňovat potřeby pacientů. Tým je tvořen minimálně lékařem, sestrou a sociálním pracovníkem, zaměřuje se nejen na nemocné, ale i na vzdělávání pracovníků. V některých nemocnicích je zřízena lůžková stanice paliativní péče, jejímž cílem je poskytování hospicové péče v rámci zdravotnického zařízení.
Oddělení následné péče je součástí zdravotnických zařízení a je hojně využíváno pro dlouhodobě nemocné, kteří nevyžadují akutní péči. Nemocní jsou sem překládáni z oddělení chirurgie, traumatologie, interny apod. k doléčení, rehabilitaci, aby se zotavili do takového stavu, kdy jsou schopni sami s dopomocí rodiny či pracovníků domácí péče zvládat běžné denní činnost sebeobsluhy.
Zvláštní zařízení specializované paliativní péče – zahrnuje činnost poraden, zaměřených na specializované úkony, ambulance bolesti, tísňové linky apod. Sociálně – zdravotní zařízení, domovy seniorů jsou zařízení, ve kterých se postupně paliativní péče certifikuje (ve většině těchto zařízení se prozatím provádí bez certifikace). [1, 2, 3, 4, 5, 6, 17, 18]
Matching