Kapitola2
Druhy rehabilitace, typy rehabilitačních zařízení
Laickou veřejností je rehabilitace často chápána jen jako fyzikální terapie a fyzioterapie. Současným pojetím problematiky, propojením jednotlivých součástí, se rehabilitace stává komplexní, koordinovanou terapií a zahrnuje následující složky, které se vzájemně kombinují a jsou spolu provázány:
- Rehabilitaci léčebnou (kinezioterapie, fyzikální terapie, balneologie, fyzioterapie, ergoterapie a další).
- Rehabilitaci sociální (resocializace).
- Rehabilitaci pracovní.
- Rehabilitaci pedagogickou - výchovná (edukační činnost)
Léčebná složka rehabilitace se zaměřuje na odstranění funkčních poruch a postižení, na snížení následků zdravotního postižení na minimum. K obnovení původního stavu organismu vede vertikální rehabilitace, problematiku poškození závažného a chronického charakteru řeší horizontální rehabilitace, která je časově dlouhodobější. Tato složka činností je rozsáhla a patří mezi ně například:
- Rehabilitační ošetřování – které se zabývá prevencí komplikací, které by mohly nastat v souvislosti se základní diagnózou, zahrnuje např.: polohování, vertikalizaci a mobilizaci nemocného apod.
- Fyzikální terapie – která zahrnuje masáže různého druhu, elektroléčbu, léčbu ultrazvukem, laserem, světlem, teplem, magnetoterapii, balneoterapii, vodoléčbu.
- Fyzioterapie – jejíž hlavní léčebnou metodou je kinezioterapie, léčebná tělesná výchova. Cílem fyzioterapie je dosažení správného provedení pohybu, jeho fixace a zautomatizování pohybu.
- Ergoterapie – prostupuje všemi prostředky a fázemi rehabilitace. Jejím cílem je zachovat nebo navrátit schopnosti, které jsou pro člověka důležité. Ergoterapie by měla podpořit zdraví a celkový pocit pohody člověka, docílit maximální možné úrovně funkčních schopností nemocného. Ergoterapie se dále rozděluje na kondiční, cílenou na postižené oblasti, zaměřenou na pracovní začlenění a na výchovu k soběstačnosti.
- Animoterapie využití pozitivního působení na emocionální a fyzické zdraví člověka, využívají se domestikovaná zvířata. Způsob aplikace je používání hry hlazení, polohování, komunikace, orientace, nácvik kognitivních funkcí. Canisterapie využívá pozitivní působení psa na člověka, lze ji využít pro tělesně nebo mentálně postižené, staré, ale i zdravé osoby. Cílem je podnítit komunikaci, motoriku, orientaci v prostoru nebo nácvik koncentrace. Hipoterapie se zaměřuje na terapii pohybových poruch, která využívá trojrozměrný pohyb koňského hřbetu jdoucího koně. Krok koně bohatě stimuluje k aktivaci limbického systému. Animoterapie je významná v procesu socializace u osob, které jsou z nějakého důvodu vyloučeny ze společnosti. Felinoterapie je terapeutický proces, který probíhá za přítomnosti zvířete, kočky. Ornitoterapie využívá papoušky amazoňané, žakové, arové, korely a andulky. Papoušci mají pozitivní vliv na lidskou psychiku, jsou společenští a působí jako přirozené antidepresivum. Využití jiných živočichů, např. delfínů /delfinoterapie) je rozšířeno např. na Floridě, v Turecku apod. [23]
- Muzikoterapie je založena na skutečnosti, že hudba a hudební elementy (zvuky, melodie, rytmy apod.) má prokazatelně pozitivní účinky na člověka. Ovlivňuje vegetativní funkce, používá se ke zmírnění bolesti, úzkosti, strachu (např. při chirurgických zákrocích, zmírňuje astmatické obtíže, alergie apod.). Její využití v rehabilitaci tak představuje velmi širokou oblast s různými metodikami pro ten konkrétní typ postižení nebo nemoci.
Sociální rehabilitace se zabývá problémy zdravotně postižených, zaměřuje se na problémy specifické pro určitý druh a stupeň postižení. Hlavním cílem je usnadnit pacientům návrat původní tělesné, duševní i pracovní výkonnosti a začlenit se tak zpět do společnosti. Nemocný by měl být schopen akceptovat svou situaci, ev. znevýhodnění, společnost by jej měla vnímat a přijímat jako svou součást. Sociální rehabilitace podporuje nemocného v maximální soběstačnosti, podporuje poskytování kompenzačních pomůcek. Připravuje jedince na samostatný život, působí v oblasti prevence vyloučení osob se zdravotním postižením, je vedena formou ambulantní nebo terénní. Pracovní rehabilitace je zaměřená na dopomoc při vyhledávání a udržení vhodného zaměstnání jedinců se zdravotním postižením. Poskytuje poradenství zaměřené na samotnou volbu povolání. Snahou je zabránit vzniku frustrace a stresu spojeného s neuspokojenou potřebou aktivity a práce. Do psychoterapie řadíme například arteterapii a muzikoterapii. Arteterapie je léčba prostřednictvím výtvarných technik, kresby, malby, keramiky apod. Cvičí jemnou motoriku, ale také působí na psychiku člověka. Muzikoterapie je léčba pomocí hudby, která má pozitivní vliv na člověka, navozuje relaxační nebo stimulační efekt. Může mít příznivé účinky na poruchy chování, stavy úzkosti a deprese, významná je při léčbě chronické bolesti apod.
Pedagogická, edukační / výchovná rehabilitace je cílenou výchovnou a vzdělávací činností pro osoby se získaným a vrozeným postižením. Zaměřuje se na získání vhodné kvalifikace, aby se jedinec mohl uplatnit se v pracovním procesu a společnosti. Cílem této činnosti je obnova přirozeného vývoje osobnosti jedince. [4, 6]
Poskytování rehabilitační péče respektuje základní principy, mezi které řadíme včasnost, návaznost a koordinovanost, multidisciplinární posouzení a součinnost, dostupnost a samozřejmě individuální přístup ke každému jedinci. Rehabilitační péče je poskytována v následujících zařízeních:
- Ambulantní zařízení poskytující léčebnou rehabilitaci – v ordinacích rehabilitačního a fyzikálního lékařství, v ambulancích oddělení léčebné rehabilitace, v samostatných pracovištích fyzioterapeutů. Celodenní péči zajišťuje rehabilitační stacionář. Může být zřízen u oddělení léčebné rehabilitace, pacient pravidelně dochází nebo je péče spojená s krátkodobým pobytem na lůžku. Ambulantní pracoviště mají na starosti koordinaci a realizaci péče v domácím prostředí. Centra léčebné rehabilitace jsou zřizována pro spádové území a poskytují plný rozsah léčebné rehabilitace.
- Lůžková zařízení poskytující léčebnou rehabilitaci dle péče dělíme na zařízení:
Poznámka
Lázeňská rehabilitační péče je péče, poskytovaná jako následná lůžková péče ve zdravotnických zařízeních. Lázně jsou vázány na určité teritorium, především v oblastech, kde jsou termální prameny, minerální vody, peliody, vřídelní plyny a specifické klimatické podmínky.
Péče navazuje na ambulantní nebo lůžkovou péči a jejím cílem je doléčení nemocného, zabránění vzniku invalidity nebo její minimalizace, zvýšení soběstačnosti. Tato péče je hrazená nebo příspěvková.[4] Balneologie nauka o léčivých vodách, lázních a jejich účincích na lidský organizmus, zvláště s přihlédnutím k terapeutickým účelům. Balneoterapie využívá přírodní léčivé zdroje, např. minerální vody s obsahem síry, nejen k léčbě nejrůznějších nemocí, ale také k regeneraci. Pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém, dýchací systém, je využívána pro léčbu diabetiků, dermatologických onemocnění, gynekologických i endokrinních obtíží. Přispívá k odolnosti vůči stresům a zvyšuje obranyschopnost organismu. Pozitivních účinků může být dosaženo prostřednictvím koupele, léčebné inhalace nebo pitné kúry, je vhodná nejen pro dospělé, ale i pro dětské pacienty. Součástí komplexní péče a léčebných opatření je aplikace tepla a chladu. Pozitivní termoterapie je podávání tepla, které působí proti bolesti, uvolňuje svalové napětí a urychluje zánětlivé procesy. Teplo můžeme aplikovat lokálně, použít obklady, termofor (gumový vak s ohřátou vodou na 50 až 60 stupňů Celsia, elektrické podušky apod.) Celkové působení tepla je možné aplikovat pomocí teplých zábalů, koupelí. Negativní termoterapie je aplikace chladu, který naopak zpomaluje metabolické děje a celkově ochlazuje organismus. Lokálně používáme termogelové polštářky, vaky s ledem, celkové studené zábaly, sprchy nebo koupele. Balneologické vodoléčebné procedury dělíme na zevní (koupel, zábaly a obklady, hydrokinezioterapie – léčebná tělesná výchova v rehabilitačním bazénu) a vnitřní (pitné kůry minerálních vod a jejich inhalace, výplachy, klyzmata).[1, 14, 16, 24, 25]
Zajímavost
Vincenz Priessnitz (1799 – 1851), přírodní český léčitel, používal pramenitou chladnou vodu, v kombinaci s dietou a cvičením, jeho metody se dodnes používají např. v lázních v Jeseníku a Prisnitzův zábal na krk při angíně je znám více než 200 let. V roce 1999 byl oceněn jeho celosvětový přínos společností UNESCO a rok 1999 byl celosvětově rokem Vincense Priessnitze. Dalším významným balneologem byl rakouský kněz Sebastian Kneipp (1821 – 1897), který kombinoval hydroterapii vodou s použitím bylin, využíval různé teploty a tlaku vody, chůzi ve sněhu nebo po mokrých kamenech. [26]
Matching
Poznámka
Následující obrázky a video studentům přibližují některé možnosti vyjmenovaných složek rehabilitace ve zdravotnických zařízeních i soukromém sektoru poskytovatelů. Diagnostickým pracovištěm provádějící komplexní vyšetření pohybového aparátu se zabývá laboratoř pohybu. Laboratoř analyzuje pohyb sledovaných kompartmentů těla, svalovou aktivitu, rozložení sil a následně doporučuje vhodnou rehabilitaci. Kinesiotaping, tejpování neboli oblepování lidského těla speciálními páskami. Páska lze nejen natáhnout, ale následně, co tah uvolníme, má schopnost smrštění na svůj původní rozměr. Dochází tak k cílenému terapeutickému účinku, např.: snížení otoku, zmírnění až úplnému vymizení bolesti, podpoře hojení, centrování a stabilizace kloubů apod. Tejpování je součástí komplexní léčby, slouží k podpoře efektu další terapie. K fixaci kloubů a svalů mohou být využívány dlahy vyráběné přímo na míru.
+

Obr. 2. Bazén
+

Obr. 3. Bazén 2
+

Obr. 4. Canisterapie
+

Zdroj: Autor user:karakal, Therapeutic horseback riding horse show, Císařský ostrov, Prague, Czech Republic, licence Creative Commons BY-SA 3.0.
Obr. 5.Hipoterapie
+

Obr. 6. Muzikoterapie
+

Obr. 7. Tělocvična
+

Obr. 8. Tělocvična 2
+

Obr. 9. Náčiní LTV
+

Obr. 10. Náčiní LTV 2
+

Obr. 11. Náčiní LTV 3
+

Obr. 12. Náčiní LTV 4
+

Obr. 13.Cyklotrenažér
+

Obr. 14. Laboratoř pohybu 1
+

Obr. 15. Laboratoř pohybu 2
+

Obr. 16. Laboratoř pohybu 3
+

Obr. 17. Laboratoř pohybu 4
+

Obr. 18. Tapy
+

Obr. 19. Dlahy
+

Obr. 20. Pracovní prostor 2
+

Obr. 21. Pracovní prostor
+

Zdroj: Autor Superbass, The entrance to the Main or Cast-iron Colonnade in Mariánské Lázně in the Czech Republic., licence Creative Commons BY-SA 3.0.
Obr. 22. Mariánské Lázně
Zdroj: Autor Mgr. Jaroslava Knapová, B. Vojtěchová, VOV Z486/01 – Rehabilitace, licence Creative Commons BY 3.0.
Video 1. Rehabilitace
Příklad
Námět pro diskusi se studenty: Diskutujte ve třídě o vlastních zkušenostech nebo o poznatcích z pracovišť, kde je vykonávána Vaše odborná praxe, o jednotlivých složkách rehabilitace a jejích vlivu na nemocného.