Kapitola1
Holismus
Každá lidská bytost je souborem individuálních a jedinečných charakteristik, které mají svou minulost, přítomnost a budoucnost. Kolem nás je množství faktorů, které mohou ovlivnit naše zdraví, a v tu chvíli se můžeme stát potenciálními pacienty zdravotnického zařízení. Zaměřením pouze na nemoc dochází lehce k opomenutí pravé příčiny nemoci a vzájemných souvislostí. Ošetřovatelský personál by měl umět zohlednit nejen jedinečnost lidského systému, ale také propojenost jednotlivých částí do celku. Samotná definice zdraví má několik podob. Stejně tak i subjektivní pohled jednotlivce, kdy se cítí zdráv a kdy nemocen, nebude shodný. Jeden člověk bude upřednostňovat stav bez zdravotních obtíží a bolesti, druhý stav psychické pohody. Osobní pocit ovlivňuje aktuální cítění, prožívání, hodnotovou orientaci člověka a aktuální kvalitu života. Objektivní a subjektivní pohled člověka na nemoc a zdraví hraje rozhodující roli v nemoci.
Souhrn
Holismus je termín odvozený z řeckého slova holos (celek, celý, úplný). Je to filozofický směr zdůrazňující celistvost, učení, které pokládá celek za něco vyššího než souhrn částí. Živý organismus je pojímán ve čtyřech dimenzích, bio-psycho-socio-spirituální jednota, která je ve vzájemné interakci se svým okolím. Holistická ošetřovatelská péče zohledňuje tělesné, psychosociální a spirituální potřeby člověka. Cílem holistického ošetřovatelství je zajistit somatickou a psychickou rovnováhu, uspokojit biologické, psychosociální a spirituální potřeby.
Pohledem do historie se dostaneme až do období antického Řecka. Hippokratův výrok: „Je důležitější vědět, jakou člověk nemoc má, než jaký druh nemoci člověk má.“ dokazuje, že v nejstarších společnostech neexistovalo rozdělení lidského jedince na tělo a duši, člověk byl vnímán v tělesné a duševní jednotě. „Celek je víc než souhrn jeho částí.“ To je první zmínka v Aristotelově díle Metafysika. V období renesance se situace mění, jednota těla a duše je zásadně odmítána, medicínské postupy se soustřeďují na tělesnou schránku, náboženství pečuje o duši. René Descartes (1641) je představitelem vědeckého dualismu, který identifikoval mysl a tělo. Podle Descarta, jeho karteziánského dualismu, je nehmotná mysl a hmotné tělo v kauzální integraci, tzn. duševní události způsobují fyzické události a naopak. Pojem holismus poprvé použil kvantový fyzik a jihoafrický politik (předseda vlády Jihoafrické unie) Jan Christiaan Smuts v roce 1926 ve své knize Holismus a evoluce. Smutsova holistická teorie vychází z přírodního světa, fascinovaly ho vlastnosti buňky, které dohromady tvoří základ všech živých organismů a které jsou zodpovědné za všechny jejich činnosti a funkce. Organismus jako celek převyšuje možnosti samotných buněk, části a celek se navzájem ovlivňují a tvoří spolu zvláštní syntézu. Lidská osobnost je nejsložitějším celkem schopným vytvářet něco nového. Počátek holismu jako filosofického směru je datován do 2. poloviny 20. století. [1, 2, 3, 4]
+

Zdroj: Autor unknown, Jan Christiaan Smuts (1870–1950) was a prominent South African and British Commonwealth statesman, military leader, and philosopher., licence Public domain.
Obr. 1. J. CH. Smuts
Poznámka
Holistickou teorii si můžeme představit na následujícím příkladu. Pacientka opakovaně odmítá podstoupit onkologickou léčbu v nemocnici. Příčinu svého jednání nechce nikomu svěřit, protože se stydí. Důvodem je pes, o kterého se nemá kdo starat, pokud bude v nemocnici. Dalším příkladem může být pacient, který je vystaven dlouhodobému, opakovanému stresu (přeřazení na nové pracovní místo). Situaci řeší konzumací alkoholu, do zdravotnického zařízení přichází pro bolest břicha. Po důkladném vyšetření je diagnostikovaná vředová choroba.
Florence Nightingale je považovaná za zakladatelku holistického ošetřovatelství. Její ošetřovatelské činnosti byly zaměřené na vzájemný vztah lidského bytí a prostředí, v té době ovlivněné Bohem, vírou a duchovností. Poznatky, které předávala všeobecným sestrám, zaměřovala na principy holismu a graficky je znázornila v teorii F. Nightingale (Modely ošetřovatelství v kostce, 2006, str.: 42). Holistické ošetřovatelství je filozofický směr, postoj, rozlišující a chápající rozdíl mezi uzdravováním a léčením. Uzdravování se zaměřuje na nalezení rovnováhy těla, mysli a ducha v lidském jedinci a léčení se zabývá postupy, které jsou směřovány k ovlivnění příčiny nemoci. Ideální pro nemocného je propojení obou činností, uzdravování a léčení. V roce 1980 byla založena AHNA (American Holistic Nurses Association), v roce 2006 ANA (American Nurses Association), které uznaly holistické ošetřovatelství jako jednu ze speciálních oblastí ošetřovatelské praxe. AHNA definovala základní hodnoty holistického ošetřovatelství, teorii filozofie a etiky, holistický proces péče, holistickou komunikaci, terapeutické prostředí a kulturní rozmanitost, vzdělání a výzkum, holistickou sebe-péči sestry. Světová zdravotnická organizace reagovala na poznatky a připomínky týkající se holistického pojetí v roce 1999 a postupně rozšířila definici zdraví o význam duchovního rozměru pro klinické účely. Vlivem technologického pokroku dochází k narušení podstaty ošetřovatelství, technické aspekty péče dostávají přednost před poskytováním holistických postupů. Sestry by měly být vedeny k tomu, že kvalitní péče o nemocného je nejen sledováním fyziologických funkcí, ale také přítomnost u nemocného a ochota mu aktivně naslouchat a uspokojit některé duchovní potřeby. Pacienti mohou zažít fyzickou relaxaci, najít vnitřní klid nebo snížit fyzickou bolest také bez biomedicínských intervencí. Holistické pojetí člověka se promítá do holistického ošetřovatelství a organizace práce sester. Mezi organizační systémy práce ošetřovatelského týmu, respektující individualizovanou ošetřovatelskou péči řadíme systém skupinové péče. Poskytování individualizované péče se taktéž uplatňuje v systému primárních sester, kdy se jedna sestra (primární sestra) stará o nemocného po celou dobu hospitalizace. (Pokud není přítomna, pracují dle nastaveného plánu ostatní sestry).
+

Zdroj: Autor Henrietta Rae, Кримската война: Флоранс Найтингейл с лампата си край леглото на пациент. Цветна литография от Хенриета Рей., licence Public domain.
Obr. 2. Florence Nightingale
+

2a. Teorie F. Nightingale
©
Tento obrázek nemůže být z licenčních důvodů začleněn přímo do materiálu. Na obrázek se můžete podívat ZDE.
Obr. 3. AHNA (American Holistic Nurses Association)
©
Tento obrázek nemůže být z licenčních důvodů začleněn přímo do materiálu. Na obrázek se můžete podívat ZDE.
Obr. 4. ANA (American Nurses Assotiation)
Souhrn
Moderní ošetřovatelství respektuje holistický pohled na nemocného a interakci člověka s prostředím, zohledňuje dopad této interakce na psychické a tělesné zdraví. Cílem ošetřovatelských intervencí je pomoci optimalizovat vztah s životním prostředím, aby bylo podpořeno zdraví a sníženo riziko vzniku onemocnění. [1, 2, 3, 4]