Reproduktor je elektroakustický měnič pracující jako budič akustického tlaku v oboru slyšitelných kmitočtů. Základní rozdělení reproduktorů:
- přímo vyzařující – membrána má přímý styk se vzduchovým prostředím, čímž budí akustické vlny
- nepřímo vyzařující – mezi membránou a prostředím je další akustický člen (zvukovod), čímž se dosahuje vyšší účinnosti
Nejpoužívanějším typem reproduktoru je elektrodynamický reproduktor (viz obr. 97). Jeho konstrukce je zobrazena na obr. 96. Cívka se pohybuje ve válcové štěrbině, ve které působí stálé magnetické pole permanentního magnetu. Z kapitoly 1.3 je známo, že protékající střídavý proud cívkou vytváří v okolí cívky magnetické pole (cívka se chová jako elektromagnet). Velikost tohoto magnetického pole přímo odpovídá hodnotě protékajícího proudu. Na takto vytvářené magnetické pole cívky působí síla stálého magnetického pole permanentního magnetu. Má-li magnetické pole cívky souhlasnou polaritu, cívka je magnetem odpuzována (podle obrázku se pohybuje směrem doprava). Má-li magnetické pole cívky opačnou polaritu, cívka je magnetem přitahována (podle obrázku se pohybuje směrem doleva). K cívce je připevněna membrána. Při pohybu cívky dochází k pohybu membrány, která působí silou na okolní prostředí. V případě rychlých změn elektrického proudu cívkou dochází k lokálnímu stačování a zhušťování prostředí v těsné blízkosti membrány a tím ke vzniku akustického tlaku p (definovaného v kapitole 8), který se šíří prostředím ve formě zvukové vlny.
Obr. 96. Řez elektrodynamickým reproduktorem
Obr. 97. Dynamický reproduktor s přívodními vodiči
Zajímavost
Dynamický reproduktor je stejné konstrukce jako dynamický mikrofon (viz kapitolu 13). Jedná se tedy o reciproční měnič. To znamená, že měnič této konstrukce může fungovat zároveň jako reproduktor i jako mikrofon.
Tlakový reproduktor (viz obr. 98) využívá elektrodynamický princip. Je uspořádaný tak, že membrána vyřazuje zvukové vlny do komůrky o malém objemu. Z této komůrky ústí zvukovod o menším průřezu, než jaký má membrána. Zvukovod se exponenciálně rozšiřuje, čímž dochází k transformaci akustické vyzařovací impedance. Účinnost lze zvýšit z jednotek procent na desítky procent. Tlakové reproduktory se používají jako výškové (viz kapitolu 12.1).
Obr. 98. Řez tlakovým reproduktorem